Aktualności

II Ogólnopolski Festiwal Pieśni Legionowej

2018.05.16 14:05 , aktualizacja: 2018.05.18 10:41

Autor: Oprac. WKZ, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Wykonawcy pieśni spiewają na scenie, w tle biało-czerwona flaga II edycja festiwalu miała...
  • Publiczność koncertu. Wszystkie miejsca na widowni są zajęte Pieśni legionowe nie...
  • Bożena Żelazowska z teczką Festiwal patronatem...

Zakończyła się II edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Legionowej. Imprezę patronatem honorowym objęła przewodnicząca Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego Bożena Żelazowska.

 

Na ułańską nutę

W festiwalu mogli wziąć udział soliści: śpiewacy i wokaliści (zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści), którzy skończyli 16 lat. Pomysłodawcami OFPL są Robert Kanigowski i Wojciech Bardowski (równocześnie dyrektor festiwalu). Od pierwszej edycji inicjatywę wspiera zarówno merytorycznie, jak i organizacyjnie Komisja Dziedzictwa Narodowego i Kultury Rady Powiatu Wołomińskiego. Festiwal nawiązuje do ogromnej roli, jaką odegrały Legiony Polskie w dziejach naszej ojczyzny. Jak się okazuje, pieśni te mają ponadczasowe walory artystyczne. Podwarszawskie gminy (powiat wołomiński – miejsce konkursu) to doskonałe miejsce na przeprowadzenie takiego festiwalu – to tu zdarzył się Cud nad Wisłą.

 

Pamięć o historii

Festiwal zachowuje i promuje wśród młodzieży i dorosłych tradycje legionowe oraz historię Polski. Upamiętnia bohaterstwo żołnierzy w walce o niepodległość, krzewi wartości patriotyczne. Tegorocznymi laureatami zostali: Konstancja Molewska z Ciechanowa (nagroda I Grand Prix), Jakub Kołodziej z Rzeszowa (II miejsce), Monika Andrzejewska z Brańszczyka (III miejsce). Wyróżnienia: Karolina Czarkowska z Ostrowi Mazowieckiej, Patrycja Florczak z Krzywicy, Marta Majek z Wesołej koło Warszawy. Nagrodę specjalną dyrektora festiwalu otrzymała Kinga Kisiel z Ciechanowa.

Organizatorami tegorocznej edycji są: Starosta Wołomiński Kazimierz Rakowski, Burmistrz Miasta Zielonka Grzegorz Dudzik, Burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan, Prezes Zarządu Krajowego Związku Piłsudczyków RP Stanisław Władysław Śliwa Generał Związku. Współorganizatorem był m.in. Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Liczba wyświetleń: 362

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.