Aktualności

Sztandar dla druhów z OSP Pełczanka

2018.05.21 11:30 , aktualizacja: 2018.05.21 14:26

Autor: Grzegorz Skolimowski (OR), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • W centrum zdjęcia jest sztandar, za sztandarem stoi fundatorka Przekazanie sztandaru, fot....
  • Wicemarszałek przemawia do zebranych Wicemarszałek Janina Ewa...
  • Uczestnicy uroczystości siedzący na ławkach W obchodach uczestniczyli...
  • Strażacy maszerują w dwuszeregu Na plac przy strażnicy...
  • Wspólne zdjęcie wicemarszałek Janiny Ewy Orzełowskiej i ochotników z przekazanym sprzętem, w tle budynek strażnicy i wóz strażacki Jednostki otrzymały nowe...
  • Druhowie stoją w szeregu i prezentują otrzymany ekwipunek Druhowie z przekazanym...
  • Na stoliku są poukładane hełmy, buty i pilarki dla ochotników z gminy Cegłów Ekwipunek już czeka na...

Gmina Cegłów  w powiecie mińskim nie zapomniała o święcie druhów ochotników. Podczas obchodów Gminnego Dnia Strażaka z druhami i ich najbliższymi spotkała się wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska. Święto stało się także okazją do nadania OSP Pełczanka nowego sztandaru.

 

OSP Pełczanka

Jednostkę założono z inicjatywy: Władysława Ryfka, Mariana Kaczorka, Władysława Gałeckiego, Józefa Bożyma, Tadeusza Przedlackiego i Mariana Miłosiewicza w 1962 r. Jednostka w ostatnich latach przeprowadziła generalny remont strażnicy i otrzymała nowy samochód. W szeregach pracuje 20 druhów, z czego 7 uprawnionych do brania udziału w akcjach gaśniczych.  

 

Z okazji Gminnego Dnia Strażaka jednostka otrzymała sztandar ufundowany przez Bogusławę Kaczorek, wykonującej życzenie zmarłego męża druha Wojciecha Kaczorka. Z okazji 55-lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Pełczance oraz w dowód wdzięczności za dotychczasową działalność, jednostka została odznaczona Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa.

 

Jednostki w gminie Cegłów

Na terenie gminy działa 8 jednostek OSP zlokalizowanych w miejscowościach: Mienia, Kiczki, Posiadały, Skupie, Cegłów, Pełczanka, Podciernie, Podskwarne. W sumie w strukturach jest 248 druhów, w tym 25 druhen, 15 członków honorowych i 17 wspierających. Z okazji święta strażacy otrzymali nowy sprzęt zakupiony ze środków województwa mazowieckiego.

 

Jednostki otrzymały następujące wyposażenie:

OSP Mienia – 5 hełmów strażackich z latarkami,

OSP Kiczki – 6 par butów strażackich gumowych,

OSP Posiadały i OSP Skupie – pilarki łańcuchowe,

OSP Cegłów – 6 hełmów strażackich z latarkami,

OSP Pełczanka – 6 hełmów strażackich z latarkami i pilarkę spalinową,

OSP Podciernie – 2 aparaty powietrzne ochrony górnych dróg oddechowych,

OSP Podskwarne – 5 hełmów strażackich z latarkami.

Przekazany sprzęt poprawi bezpieczeństwo ochotników i ułatwi prowadzenie akcji bojowych.

 

– Strażacy ochotnicy to ludzie odpowiedzialni i zaangażowani w misję, jaką jest ratowanie życia oraz mienia poszkodowanych. Mimo swych zawodowych i rodzinnych obowiązków, zawsze są gotowi pomagać potrzebującym. Dlatego tak ważne jest, aby dysponowali nowoczesnym i niezawodnym sprzętem. Cieszę się, że Samorząd Województwa Mazowieckiego mógł się przyczynić do jego zakupu Wierzę, że przekazany dziś do użytku pojazd zwiększy skuteczność działań, a także podniesie poziom bezpieczeństwa strażaków ochotników podczas ryzykownych akcji – powiedziała wicemarszałek Janina  Ewa Orzełowska.

 

Nie zabrakło odznaczeń. Złotym Znakiem Związku OSP RP odznaczony został druh Wiesław Marczuk. Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa został odznaczony pośmiertnie druh Wojciech Kaczorek, a ponadto druhowie: Piotr Marczuk, Mirosław Walas, Sebastian Jackiewicz i druhna Zofia Redek.

Liczba wyświetleń: 480

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.