Aktualności

Dzień Strażaka w Mostowie i Korczewie

2018.05.21 11:45 , aktualizacja: 2018.05.21 15:13

Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Samochód udekorowany wstążkami Samochód dla jednostki w...
  • W centrum zdjęcia stoi auto strażaków ksiądz stoi przed autem z pustym naczyniem na wodę święconą Mostów. Na duże auto trzeba...
  • Ochotnicy z Korczewa stoją w szeregu. W tle po lewej stronie widać auto strażackie Druhowie oczekują na...
  • Zdjęcie przedstawia nowe auto ochotników z Korczewa. Na masce znajduje się białoczerwona wstęga Nowe auto ochotników z...
  • W centralnej części zdjęcia stoi wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska i przedstawiciele OSP Mostów Mostów. Aparaty ODO...
  • Obok stoi wójt gminy Korczew Sławomir Wasilczuk Korczew. Wicemarszałek...

Ochotnicze straże pożarne wpisały się na stałe w krajobraz Mazowsza. W ciągu całego roku ochotnicy są w gotowi spieszyć z pomocą na każde wezwanie syreny. Świętują w dniu swego patrona. Ze strażakami ochotnikami spotkała się wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

 

OSP Mostów

Ochotnicza Straż Pożarna w Mostowie (pow. łosicki) swoją działalność rozpoczęła w 1925 r. Otrzymała wówczas pierwszy sprzęt strażacki od wcześniej utworzonej jednostki OSP Huszlew. W następnych latach wybudowano drewnianą remizę, która uległa spaleniu w czasie II wojny światowej. W latach 50.wybudowano nową remizę, salę i garaż z pustaków robionych przez członków jednostki. W 1985 r. dobudowano część strażnicy, a w 2013 r. przeprowadzono jej modernizację i rozbudowano garaż, wyremontowano również świetlicę. Wszystkie prace członkowie wykonywali społecznie.

 

Obecnie jednostka liczy 34 członków. Od momentu powstania bierze udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych, szkoleniach oraz zawodach sportowo-pożarniczych szczebla gminnego i powiatowego. Uczestniczy w organizacji Dnia Strażaka, w uroczystościach kościelnych i państwowych. W ramach OSP działa też Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza.

 

W 2015 r. jednostka otrzymała sztandar i została uhonorowana Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia” i Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa. Jednostka ma na wyposażeniu samochód pożarniczy GBA 2,5/16 Star 244. W bieżącym roku pozyskano średni samochód pożarniczy GBA 2,5/20 Star MAN L80 (2004) od KP PSP Błonie. Nabytek, choć nie całkiem nowy, znacząco podniesie sprawność bojową jednostki. Ochotnicy otrzymali również od wicemarszałek Janiny Ewy Orzełowskiej dwa aparaty ochrony dróg oddechowych.

 

Gminne obchody św. Floriana w Korczewie

Na terenie gminy Korczew (pow. siedlecki)  funkcjonuje sześć jednostek OSP, w których działa 134 druhów. W minionym roku jednostki uczestniczyły w 40 akcjach bojowych.

 

Uroczystości z okazji Dnia Strażaka rozpoczęła msza święta w kościele pw. św. Stanisława w Knychówku. Następnie pododdziały zebrały się w Korczewie na uroczysty apel. Wicemarszałek Jania Ewa Orzełowska przekazała jednostkom pilarki spalinowe. Nowe wyposażenie ułatwi prowadzenie działań bojowych na terenie gminy Korczew, gdzie duża część dróg przebiega przez lasy.

 

 – Służba w szeregach OSP nie należy do łatwych. To często wyjazdy w środku nocy czy podczas ulewy. Dlatego dziękuję Wam druhowie za niezłomną postawę i hart ducha, za to, że zawsze jesteście gotowi nieść pomoc. Mam nadzieję, że przekazany sprzęt pomoże wypełniać waszą misję bezpiecznie – powiedziała wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

Liczba wyświetleń: 557

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.