Aktualności
Stacja Muzeum w Bratysławie
Obrazy, fotografie i rzeźby inspirowane zabytkami Stacji Muzeum w Warszawie oraz Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie zagościły w Instytucie Polskim w Bratysławie.
„Zatrzymać czas”, to tytuł pleneru malarskiego, który odbył się w czerwcu ubiegłego roku na terenie Stacji Muzeum w Warszawie i Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Jego pomysłodawczynią była Bożena Żelazowska – przewodnicząca Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego.
– Po raz pierwszy w historii Stacji Muzeum nasza wystawa gości za granicą. Z dumą prezentujemy artystyczną wizję zabytkowej kolei i pięknej przyrody Mazowsza utrwaloną na płótnie, w rzeźbie i fotografii – powiedziała podczas wernisażu Bożena Żelazowska.
Stacja Muzeum zaprosiła do współpracy artystów, którzy pod czujnym okiem komisarza Antoniego Wróblewskiego uwiecznili na płótnach wiekowe lokomotywy i składy dumnie stojące na starym Dworcu Warszawa Główna. Właśnie poprzez sztukę udaje się dziś zachować w pamięci obraz zabytków przeszłości polskiego kolejnictwa i polskiej myśli technicznej XIX i XX w. Artystów zafascynowały przepiękne pejzaże, urokliwa przyroda oraz perły architektury Sochaczewa i jego okolic: Zamek Książąt Mazowieckich czy bazylika pw. św. Jana Chrzciciela w Brochowie, gdzie został ochrzczony Fryderyk Chopin…
Ekspozycję w Instytucie Polskim w sercu Bratysławy otworzyli: Bożena Żelazowska – przewodnicząca Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Jacek Gajewski – dyrektor Instytutu Polskiego w Bratysławie, Monika Olech – dyrektor ds. programowych Instytutu Polskiego pani oraz Sławomir Majcher – kierownik Działu Ekspozycji i Wystaw Czasowych Stacji Muzeum w Warszawie. Niezwykłe dzieła będzie można oglądać do 12 czerwca.
Liczba wyświetleń: 365
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.