Aktualności
15 lat projektów transgranicznych
2018.05.28 13:30 , aktualizacja: 2018.05.30 09:02
Autor: Grzegorz Skolimowski (OR), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
- Trio z Ukrainy, fot. Daniel...
- Wicemarszałek Janina Ewa...
- W holu można było zapoznać...
- Logo obchodów 15-lecia PWT,...
- Sala była pełna, fot....
- Koncert zespołu...
- Widownia szybko nawiązała...
- Występ zakończył się...
Z okazji 15-lecia współpracy pomiędzy Polską, Białorusią i Ukrainą w ramach funduszy Unii Europejskiej zorganizowano okolicznościowe koncerty pod wspólnym tytułem „Melodie pogranicza”. Na Mazowszu koncert odbył się w Sokołowskim Ośrodku Kultury. Z uczestnikami koncertu spotkała się Wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.
Artyści z Ukrainy
W Sokołowie Podlaskim wystąpił zespół Panivalkova. To ukraińskie multiinstrumentalne czerpiące z folkloru i własnych inspiracji. Panivalkova śpiewa w pięciu językach: ukraińskim, rosyjskim, hiszpańskim, angielskim i francuskim. Zespół działa od 2013 r. Jego twórczość jest niejako alegorią programów transgranicznych, które łączą w sobie różne kultury i jednoczą do wspólnego działania.
– Programy transgraniczne to nie tylko korzyści materialne z powstałych inwestycji, to również zbliżenie kulturowe i współpraca pomiędzy sąsiadami. Dzięki uczestnictwu w programach możemy lepiej poznać i zrozumieć kulturę i tradycję naszych sąsiadów. A nawiązane znajomości nie kończą się wraz z rozliczeniem środków – podkreśliła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.
W każdym ze współpracujących regionów odbędzie się darmowy koncert. W Polsce muzyki sąsiadów można będzie posłuchać jeszcze w Lublinie, Hajnówce i Polańczyku.
Program Współpracy Transgranicznej (PWT)
Program Polska-Białoruś-Ukraina 2014–2020 funkcjonuje w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa (EIS). Kontynuuje on i rozszerza na obszarze pogranicza współpracę, która dotychczas rozwijana była w ramach Programu Sąsiedztwa Polska-Białoruś-Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004–2006 i PWT EISP Polska-Białoruś-Ukraina 2007–2013.
Program skierowany jest do polskich, ukraińskich i białoruskich regionów przygranicznych. Jest realizowany na obszarze obejmującym jednostki NUTS3 po stronie polskiej oraz jednostki terytorialne na poziomie obwodów na Białorusi i Ukrainie. Obszar Programu obejmuje główne regiony wsparcia i regiony przyległe:
W Polsce są to:
-
podregionygłówne:krośnieńskiiprzemyski (wwojewództwiepodkarpackim),
-
białostocki, łomżyński i suwalski (w województwie podlaskim),
-
bialski i chełmsko-zamojski(wwojewództwielubelskim),
-
ostrołęcko-siedlecki(wwojewództwie mazowieckim),
-
podregiony przyległe: rzeszowski i tarnobrzeski (w województwie podkarpackim),
-
puławski i lubelski (w województwie lubelskim).
W Białorusi w ramach PWT współpracują:
-
obwody główne: grodzieński i brzeski,
-
obwody przyległe: miński (łącznie z miastem Mińsk) oraz homelski.
W Ukrainie:
-
obwody główne: lwowski, wołyński, zakarpacki;
-
obwody przyległe: rówieński, tarnopolski, iwanofrankowski.
Liczba wyświetleń: 198
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.