Aktualności
Zespół Klasztorny w Ratowie oraz kościół pw. św. Leonarda w Chociszewie będą zrewitalizowane
2018.06.04 09:55 , aktualizacja: 2018.06.04 10:11
Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
Dzięki wsparciu unijnemu w Ratowie (powiat mławski) zmodernizowane będą m.in. krużganki kościoła, północno-wschodnie skrzydło budynku klasztoru, budynki przyklasztorne oraz ogrody otaczające obiekt. W kościele w Chociszewie (powiat płoński) powstanie nowa konstrukcja wieżyczki, drewniana elewacja przejdzie renowację, a ażurowe ogrodzenie ceglane będzie wyremontowane. Wartość dofinansowania projektu to ponad 3,6 mln zł.
Umowę w tej sprawie podpisali marszałek Adam Struzik oraz ks. kan. Bogdan Pawłowski, rektor Sanktuarium Diecezjalnego św. Antoniego z Padwy w Ratowie.
Zespół sakralny w Ratowie
– Zespół klasztorny w Ratowie z II poł. XVIII w. to unikatowy zabytek. Badania nad nim pozwoliły ustalić, że reprezentuje on odłam rokoko augsburskiego, które jest jednym z najciekawszych w tej części Europy. Miejsce stanowi ważne centrum kulturalne, patriotyczne i edukacyjne, w którym prowadzone są bezpłatne warsztaty w formule żywych lekcji historii, zajęcia dla dzieci, ale też odbywają się tu spotkania dla osób potrzebujących pomocy psychologicznej – podkreśla marszałek Adam Struzik.
W ratowskim zespole klasztornym będą odrestaurowane tynki wewnętrzne, podłogi oraz osiemnastowieczne drzwi krużganków kościoła pw. św. Antoniego. Dokończony też będzie remont konserwatorski budynku klasztornego, w którym w 2015 r. powstało centrum kulturalno-edukacyjne „Ostoja św. Antoniego”. Rewitalizacja obejmie również budynki przyklasztorne, kuźnię, stajnię, stodołę i pustelnię. Będą tu realizowane przedsięwzięcia promujące dziedzictwo kulturowe północnego Mazowsza, oraz działania z obszaru edukacji przyrodniczej i ekologicznej. Inwestycja pozwoli też na prowadzenie na szerszą skalę bezpłatnych zajęć z hipoterapii i rekreacji konnej. Celom edukacyjnym i rekreacyjnym służyć będzie dokończenie działań związanych z rewitalizacją ogrodów pobernardyńskich, które znajdują się na cennym przyrodniczo obszarze „Natura 2000”.
– W 2011 r. dzięki dotacji z województwa mazowieckiego udało się wymienić zniszczoną stolarkę okienną w krużgankach i kaplicy kościoła św. Antoniego. W 2012 r. zdobyliśmy środki z PROW na remont elewacji i dachów kościoła, w 2015 r. środki z RPO WM, które pozwoliły na renowację południowo-wschodniego skrzydła budynku klasztornego z przeznaczeniem na cele społeczne. Dzisiejsza dotacja pozwoli na dokończenie działań rewitalizacyjnych. Sanktuarium nie tylko odzyska dawną świetność, ale będzie też mogło dalej rozwijać swoją działalność społeczną – zaznaczył rektor Sanktuarium Diecezjalnego św. Antoniego z Padwy w Ratowie ks. kan. Bogdan Pawłowski.
Rewitalizacja sanktuarium pozwoli w pełni wykorzystać budynek klasztorny na cele społeczne, a mieszkańcy i turyści zyskają możliwość zwiedzania historycznego kompleksu, odpoczynku wśród bujnej zawkrzańskiej przyrody i uczestniczenia w ciekawej ofercie kulturalnej, edukacyjnej i rekreacyjnej.
Kościół pw. św. Leonarda w Chociszewie
W kościele znajdują się cenne zabytkowe elementy wyposażenia wnętrza z okresu manieryzmu i wczesnego baroku. Renowację przejdzie konstrukcja wieżyczki kościoła, pojawią się nowe drzwi i okna. Odrestaurowana też będzie drewniana elewacja oraz wyremontowane ażurowe ogrodzenie ceglane.
W ramach projektu przewidziano również stworzenie kompleksowej oferty edukacyjnej pod hasłem „Od manieryzmu do rokoko”.
Liczba wyświetleń: 517
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.