Aktualności

Z myślą o najmłodszych Mazowszanach

2018.06.04 10:40 , aktualizacja: 2018.06.06 13:44

Autor: oprac. WKZ, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Pamiątkowe zdjęcia marszałka i dzieci podczas pikniku w Zalesiu W zaleskim pikniku...
  • Pamiątkowe zdjęcie w Katolickim Radiu Diecezji Płockie Pamiątkowe zdjęcie w...
  • Wywiad z marszalkiem. Przeprowadzają go uczniowie szkoły podstawowej z Ciechanowa. Wszyscy siedzą wokół okrągłego stołu Audycję "Gość Dnia" w KRDP...
  • Dzieci siedzą na kocu na trawie i rysują Dzieci odwiedzające skansen...
  • Dzieci rzucają do kosza, które są w znacznej odleglości Na dzieci w skansenie...
  • Przedstawienie kukiełkowe Do świata bajek przenieśli...

Najmłodsi Mazowszanie obchodzili swoje święto. Ten wyjątkowy dzień to najlepsza okazja do pikników, zabawy, ale też próbowania swoich sił w poważnych „dorosłych” zajęciach. Dzieciom towarzyszył marszałek Adam Struzik.

 

Spotkanie z młodymi dziennikarzami

W ciechanowskim studiu Katolickiego Radia Diecezji Płockiej (KRDP FM) uczniowie ze Społecznej Szkoły Podstawowej SPO w Ciechanowie poprowadzili audycję Gość Dnia. Rozmawiali z marszałkiem województwa mazowieckiego Adamem Struzikiem.

– To był niezwykły wywiad, a przede wszystkim prawdziwa przyjemność rozmawiać z młodymi tak wyjątkowymi dziennikarzami. Zawsze wiedziałem, że na Mazowszu mamy zdolną młodzież! – zauważył marszałek Adam Struzik.

 

Na piknik do Opinogóry i Zalesia

Spotkanie z okazji Dnia Dziecka zorganizowało także Muzeum Romantyzmu w Opinogórze (powiat ciechanowski). Tamtejsze pamiątki związane z rodem Krasińskich sprawiają, że placówka nie ma sobie równych. Dodatkową atrakcją stanie się otwarta właśnie nowa aranżacja ekspozycji, w której wykorzystano techniki audiowizualne. Marszałek Adam Struzik, który przybył na otwarcie, spotkał się także z najmłodszymi podczas Opinogórskiego Dnia Dziecka.

Ten ważny dzień świętowano również w Zalesiu (powiat grójecki). Tamtejsza jednostka OSP znana jest z akcji pomagania dzieciom potrzebującym (np. podopiecznym Domu Dziecka w Warszawie, prowadzonemu przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi). Organizuje też imprezy dla dzieci, dla których jest to okazja nie tylko do dobrej zabawy, ale i zobaczenia strażaków w akcji. Z okazji Dnia Dziecka już po raz kolejny strażacy ochotnicy zorganizowali piknik pn. „Strażacy i służby mundurowe dzieciom”.

– Cieszę się, że mogłem towarzyszyć najmłodszym Mazowszanom podczas ich święta. Dziękuję wszystkim, którzy tego dnia poświęcili dzieciom czas i sprawili, że mogły przeżyć ten dzień wyjątkowo. Dziękuję też strażakom z OSP Zalesie, którzy nie tylko z okazji 1 czerwca pamiętają o maluchach – podkreślił marszałek Adam Struzik.

 

Baśnie, papierowe wiatraczki i łakocie

Mazowszanie dobrze się bawili także podczas „Dnia Dziecka w skansenie” organizowanego przez Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Tego dnia każdy, niezależnie od wieku, mógł poczuć się jak dziecko. Wśród wielu atrakcji przygotowanych dla zwiedzających znalazły się przedstawienia kukiełkowe, koncert folklorystyczny, dawne gry i zabawy, kiermasz zabawek i rękodzieła, a także degustacje ulubionych dziecięcych smakołyków. Tym co jednak przyciągnęło największą uwagę małych i dużych turystów były warsztaty wykonywania zabawek i konkursy z nagrodami. Nie zabrakło też baśni, legend i widowisk obrzędowych. Do świata marzeń przenieśli widzów artyści z Teatru Lalek „Czarodziej” z Warszawy, prezentując przedstawienia „Smok wawelski” i „Śpiąca królewna”. Na scenie amfiteatru wystąpił też Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Ludowy „Koderki” w koncercie „Ludowe gry i zabawy dziecięce”.

Najmłodsi uczestniczyli też w pokazach codziennych prac w zagrodach: m.in. podglądały proces wirowania pszczelich plastrów, smakowały świeżego miodu, poznały tradycyjne techniki obróbki zboża, tworzyły z gliny własne naczynia.

Liczba wyświetleń: 478

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.