Aktualności

Debata o przyszłości Europy

2018.06.05 12:20 , aktualizacja: 2018.06.06 12:23

Autor: oprac.Agnieszka Stabińska, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

przy stole siedzą marszałek województwa mazowieckiego, marszałek województwa wielkopolskiego i Janusz Lewandowski, przewodniczący delegacji PO–PSL we frakcji Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim W debacie o przyszłości...
sześć osób siedzi za stołem prezydialnym, jedna przemawia przy mównicy Konferencja, zorganizowana...
przy mównicy stoi i przemawia komisarz Marianne Thyssen Marianne Thyssen, Komisarz...
Konferencja w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie Marszałek Adam Struzik...
logo debaty, przedsztwia napis Polska w jeż. angielskim i 2 splecione ręce, jedna jest z logo polskiej flagi, druga z logo flagi unijnej logo konferencji

W Warszawie spotkali się politycy i samorządowcy europejscy zrzeszeni w ramach Europejskiej Partii Ludowej Komitetu Regionów. Dwudniowe obrady, z udziałem m.in. marszałka Adam Struzika, poświęcono głównie teraźniejszości i przyszłości Europy oraz polityce spójności po 2023 r.

 

Data spotkania nie jest przypadkowa – jest to nawiązanie do pierwszych wolnych wyborów w powojennej Polsce, które odbyły się 4 czerwca 1989 r.

 

Moje miasto, moja wieś, mój region

Przedstawiciele Komitetu Regionów rozmawiali o wspieraniu przedsiębiorczości, zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom europejskich regionów i miast oraz lokalnym i regionalnym wymiarze polityki UE. Samorządowcy i politycy dyskutowali także o tym, jak wzmocnić regiony i miasta UE, aby mogły zrealizować Europę, której chcą obywatele. Europę, która słucha ich postulatów i rozumie ich problemy, broni ich interesów i chroni ich podmiotowość.

Decyzje podejmowane w Parlamencie Europejskim i Radzie Europejskiej mają wpływ na codzienne życie mieszańców Europy. Dzięki zaangażowaniu regionalnych i lokalnych przywódców Europejskiej Partii Ludowej Komitetu Regionów w całej Europie, także w Polsce organizowane są spotkania, których główną ideą jest przywrócenie zaufania do UE oraz zwiększenie poczucia odpowiedzialności i zaangażowania obywateli w projekty, które bezpośrednio przekładają się na funkcjonowanie poszczególnych regionów, miast i wsi.

 

– Nowy budżetu Unii Europejskiej musi być nie tylko efektywny, ale przede wszystkim solidarny. Wspólnota potrzebuje dziś być blisko ludzi, tak aby wiedzieli, że dostrzega ich problemy i pomaga im je rozwiązać – podkreślił marszałek Adam Struzik. Najbardziej potrzebujemy Europy bliższej obywatelowi, takiej która jest zaangażowana w rozwiązywanie jego problemów, a nie Europy jako stowarzyszenia realizującego jeden projekt pod nazwą „większe PKB” – dodał.

 

Duża część ważnych i niezbędnych inwestycji nie ma charakteru popytowego, a więc nie generuje PKB. To inwestycje w odnawialne źródła energii, efektywność energetyczną, redukcję emisji zanieczyszczeń, czy gospodarkę odpadami.

 

– Dzięki polityce spójności udało się  sfinansować dodatkowe zdolności do wytwarzania energii odnawialnej czy wybudować parkingi, które uczynią transport publiczny bardziej atrakcyjnym. Europa potrafi więc rozwijać się w sposób odpowiedzialny, nie niszcząc środowiska naturalnego. To też niewątpliwie europejska wartość dodana, gdyż z jednej strony zanieczyszczenia nie znają granic, z drugiej natomiast gwarantują wszystkim obywatelom pewien standard, który obowiązuje w całej Wspólnocie – zaznaczył marszałek Adam Struzik.

 

Debata o przyszłości europejskich regionów

Przedstawiciele KR  dyskutowali m.in. o tym, w jaki sposób UE wspiera bezpieczeństwo w obszarze ochrony granic, dostaw energii i transferu danych? Jak spójność może wpłynąć na zwiększenie inwestycji, ducha przedsiębiorczości i innowacji? W jaki sposób władze lokalne i regionalne działają w tych sprawach?

W dyskusji o wzmacnianiu lokalnego i regionalnego zarządzania w miastach i regionach UE wzięli udział m.in. Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, członek Prezydium Komitetu Regionów oraz grupy Europejskiej Partii Ludowej (EPP) w Europejskim Komitecie Regionów, Yordanka Fandakova, burmistrz Sofii, Janusz Lewandowski, przewodniczący delegacji PO–PSL we frakcji Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim oraz Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego, wiceprzewodniczący Komitetu Regionów, przewodniczący polskiej delegacji oraz wiceprzewodniczący Grupy Europejskiej Partii Ludowej (EPP) w Europejskim Komitecie Regionów. Moderatorem spotkania był Christian Kremer, zastępca sekretarza generalnego Europejskiej Partii Ludowej.

Liczba wyświetleń: 397

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.