Aktualności

„Pro Masovia” dla OSP w Kotuniu

2018.06.11 14:55 , aktualizacja: 2018.06.11 15:28

Autor: Agnieszka Plaskota (OR), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Strażacy maszerują w szeregach niosąc sztandary Defilada pododddziałów z...
  • Druhna składa raport komendantowi Odprawa pocztów...
  • Urządzenie po renowacji Odrestaurowana zabytkowa...
  • Wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska pozuje ze strażakiem trzymającym dyplom Medal Pamiątkowy "Pro...
  • WIcemarszałek przekazuje dyplom Wicemarszałek Janina Ewa...

Wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska wzięła udział w uroczystych obchodach 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Kotuniu w powiecie siedleckim. Jubileusz był doskonałą okazją do uhonorowania jednostki oraz strażaków ochotników Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia” za działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej i poprawy bezpieczeństwa mieszkańców.

 

Lekcja historii

Pierwsze rozmowy w sprawie utworzenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Kotuniu rozpoczęto na przełomie 1916 i 1917 r. Sfinalizowanie przedsięwzięcia nastąpiło w 1918 r. Utworzono Straż Ogniową Ochotniczą, która była powiązana z Oddziałem Polskiej Organizacji Wojskowej. Pod pretekstem ćwiczeń straży, która w tym czasie była legalną organizacją, odbywały się szkolenia bojowe. Założycielem i organizatorem jednostki był komendant Józef Wyrzykowski.

 W czasie II wojny światowej działalność straży została mocno ograniczona. Reaktywacji jednostki w 1948 r. podjęli się komendant Kazimierz Lęgas oraz prezes Czesław Wyszogrodzki. Wybudowano murowaną remizę, skompletowano wyposażenie jednostki, powstało też muzeum pożarnictwa, które istnieje do dnia dzisiejszego.

 

Działalność placówki

Jednostka OSP systematycznie bierze udział w akcjach przeciwpożarowych, przeciwpowodziowych i  poszukiwawczych, usuwaniu skutków zjawisk atmosferycznych oraz zdarzeń drogowych. Miejscowi strażacy aktywnie uczestniczą w zawodach sportowo-pożarniczych, szkoleniach, uroczystościach patriotyczno-religijnych, a także w organizacji festynów.

 

Oprócz medalu pamiątkowego jednostka otrzymała również dwa aparaty powietrzne zakupione ze środków województwa mazowieckiego, zaś druhom wręczono dyplomy uznania.

 

Cały czas na służbie

Obecna na uroczystości wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska podziękowała wszystkim za ciągłą gotowość do niesienia pomocy poszkodowanym.

– Dzięki Państwa ogromnemu zaangażowaniu ochotnicza straż pożarna jest dziś nowoczesną i cieszącą się społecznym zaufaniem formacją. Ofiarność, odwaga oraz czujność to cechy wyróżniające  strażaków ochotników. Wierzę, że św. Florian będzie wspierać druhów w tych działaniach. Życzę bezpiecznych powrotów z interwencji – dodała.

 

 

 

 

 

 

Liczba wyświetleń: 830

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.