Aktualności

Przedszkolaki walczą ze smogiem

2018.06.15 09:05 , aktualizacja: 2018.06.15 09:59

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

 • kilk aprac przedszkolaków Prace przedszkolaków...
 • stoją zwyciężcy konkursu z dyplomami, przedstawiciele samorządu wojeództwa, przed nimi leżą nagrody Zwycięzcy otrzymali...
 • sala Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie Gala konkursowa odbyła się...
 • na zdjęcoi widać kolorową tęczę i łąkę I miejsce - Przedszkole...
 • kolorowy rysunek przedstawia skutki smogu I miejsce - Przedszkole nr...
 • na zdjeciu widać domy, drzewa i komin, z którego unosi się dym I miejsce - Zespół Placówek...
 • miejska perpektywa oczami dziecka II miejsce - Miejskie...
 • Przedszkole Samorządowe w Rzekuniu, przed budynkiem plac zabaw II miejsce - Przedszkole...
 • życie w mieście oczami najmłoddszych z przekszkola w Mokobodach II miejsce - Zespół...
 • na zdjeciu widać m.in. kolorową parasol nad miastem III miejsce - Miejskie...
 • III miejsce - Przedszkole...
 • III miejsce - Szkoła...
 • w centralnej części obrazu widać znak Stop Smog wyróżnienie - Przedszkole...
 • na zdjęciu widać kolorową tęczę, w tle domy oraz trójka dzieci wyróżnienie - Punkt...
 • pbraz przedstawia cztery połączone ze sobą puzle wyróżnienie - Zespół...

„Prosimy nie karmić smoga”, „Paląc śmieci, trujesz dzieci”, „Do przedszkola na rowerze, w środowiska dobrej wierze” – takimi hasłami najmłodsi mieszkańcy Mazowsza opatrzyli prace plastyczne w konkursie o tematyce ekologicznej „O czyste powietrze dbamy, ze smogiem wygramy!”. W tej edycji wzięła udział rekordowa liczba dzieci – aż 1286.

 

Kolorowe, pomysłowe i interesujące

Tematyka nawiązywała do problemu złej jakości powietrza, smogu i jego negatywnego wpływu na nasze zdrowie i życie. Prace miały również promować działania podejmowane na rzecz ochrony powietrza. W dziecięcym widzeniu świata smog potrafi przybrać postać kłębowiska ciemnego dymu bądź wielkiego smoka, którego nie wolno dokarmiać, paląc w piecu plastikowymi reklamówkami.

 

– Przedszkolaki świetnie poradziły sobie z głównym motywem konkursu, wykorzystując różne techniki plastyczne i bogatą kolorystykę – powiedziała, gratulując uczestnikom kreatywności, wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska. – Prace zachwycają nie tylko samym wykonaniem, ale też podejściem do tematyki smogu, dużą wiedzą o ekologii. Widać tu zarówno problem tzw. niskiej emisji, jak i rosnącą liczbę samochodów jeżdżących po ulicach całego regionu. Mamy również konkretne propozycje, co zrobić, by problem smogu stał się mniej dokuczliwy dla wszystkich mieszkańców Mazowsza. Jeszcze raz gratuluję wszystkim dzieciom pomysłowości – dodała wicemarszałek.

 

Jubileuszowa edycja inicjatywy

Konkurs z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. W X edycji wzięło udział 1286 dzieci z 258 przedszkoli z Mazowsza. Zadanie nie należało do najprostszych. Jedną pracę na papierze formatu A1 lub A2, z użyciem dowolnej techniki plastycznej, mogła przygotować grupa maksymalnie trojga dzieci. Przy ocenie brano pod uwagę pomysłowość, zgodność tematyczną, samodzielność i estetykę wykonania. W pierwszym etapie konkursu o wyborze najlepszej pracy decydował dyrektor placówki. W drugim – wojewódzkim – nagrody i wyróżnienia przyznawała komisja konkursowa (po trzy pierwsze, drugie i trzecie miejsca, a także trzy wyróżnienia).

 

Uroczysta gala wręczenia nagród dla laureatów X edycji konkursu pt. „O czyste powietrze dbamy – ze smogiem wygramy” odbyła się 14 czerwca w budynku słoniarni na terenie Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody przedszkola oczyszczacze powietrza, dzieci hulajnogi, z kolei ich opiekunowie torby sportowe. Nagrody zwycięzcom wręczyła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

 

Liczba wyświetleń: 1963

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.