Aktualności

Miody z muzealnej pasieki

2018.07.02 10:30 , aktualizacja: 2018.07.02 15:42

Autor: Jarosław Asztemborski, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Pani pszczelarz nalewa świeży miód z plastra do słoika Każdy miał możliwość...
  • Na muzealnej scenie...
  • Pszczelarz pobiera miód z plastra Zwiedzający zobaczyć mogli...
  • Występ zespołu Kurna Chata Zespół Kurna Chata...
  • Na zdjęciu widać ustawione na stole słoiki z różnymi gatunkami miodu Podczas imprezy uczestnicy...

Tradycja nakazuje, by miodobranie odbywało się na początku lipca, gdy powietrze ciężkie jest od zapachu nektaru lipowego. Miód jest już wtedy odparowany, a ramki zasklepione woskiem. Również w sierpeckim skansenie przychodzi wtedy czas podbierania pszczelich produktów.

 

Miodowy róg obfitości

„Miodobranie w skansenie”  to jedyna impreza, podczas której można zaopatrzyć się we wszystkie gatunki miodu, produkty powstałe na bazie miodu (np. kosmetyki), a także wyroby z wosku, propolis, pierzga, pyłek, kit pszczeli. Na terenie skansenu uwagę zwiedzających przykuwały pokazy pszczelarskie z wykorzystaniem tradycyjnych narzędzi. Goście dowiedzieć się mogli, czym jest węza i po co się ją zakłada w ramkach, jak odsklepia się wosk z plastrów, a także jak odwirowuje i odsącza miód. Pasiecznicy opowiadali o życiu i pracy pszczelej rodziny oraz jej znaczeniu dla człowieka. Pokazom towarzyszyły degustacje świeżego miodu z wiejskim chlebem i masłem. Specjalnie dla najmłodszych w wiejskiej izbie lekcyjnej odbywały się zajęcia wykonywania  świeczek z plastrów wosku. Dzieci uczyły się przygotowywać z bibuły miododajne kwiaty, a w Pasiece Malucha rozwiązywały łamigłówki i zagadki oraz uczestniczyły w zabawach związanych z pracą w ulu. W stodole młynarza brały też udział w warsztatach „Jak to ze zbożem było”.

 

Tradycja i obrzędowość mazowieckiej wsi

Prezentacje codziennych zajęć gospodarskich, odbywające się na terenie zagród chłopskich, pozwoliły zwiedzającym lepiej zrozumieć tradycję i obrzędowość mazowieckiej wsi. Przyjrzeć się oni mogli pracy wiejskiej tkaczki i krawcowej. Odwiedzili garncarza, kowala, plecionkarza i szewca. Dużym zainteresowaniem uczestników imprezy cieszył się pokaz tłoczenia oleju rzepakowego na gorąco, połączony z degustacją. Wielu skorzystało z przejażdżek bryczką i w siodle.

 

Niezapomniane wrażenia muzyczne

Na muzealnej scenie wystąpiła Orkiestra Dęta Musikverein Stammheim ze Szwajcarii, wykonując najpiękniejsze utwory muzyki orkiestrowej, filmowej i popularnej. Wystąpił też zespół Kurna Chata, prezentujący własne kompozycje oparte na popularnych melodiach i przyśpiewkach ludowych. Przez cały dzień w dworku z Bojanowa trwał również koncert Marcina Wojdy, absolwenta Szkoły Muzycznej I stopnia w Sierpcu. Młody artysta na zabytkowym fortepianie zagrał standardy filmowe oraz dzieła klasycznych i współczesnych kompozytorów.

 

Powitanie lata

W imprezie uczestniczyło ponad 2800 osób. Miodobraniem skansen powitał lato i wakacje. Był to też początek mnóstwa atrakcji, jakie już niebawem czekają na odwiedzających. W ciepłe lipcowe i sierpniowe dni muzeum zaprasza na cykl spotkań ze sztuką i obyczajowością dawnej mazowieckiej wsi w ramach programu edukacyjnego „Lato w skansenie”. Każdego dnia mali i duzi miłośnicy folkloru wezmą udział w pokazach oraz warsztatach, po zakończeniu których przewodnicy zabiorą ich w podróż w przeszłość na zapomnianą wieś z początku XX w. Warto też odwiedzić skansen w pierwszą niedzielę sierpnia. Wtedy to rozpoczną się  „Żniwa w skansenie”. Pokazy prac żniwnych i zajęć gospodarskich, koncerty folklorystyczne nawiązujące do obrzędowości dożynkowej, kiermasz pieczywa i produktów regionalnych to tylko niektóre spośród atrakcji, które wypełnią program wydarzenia. Jednocześnie zachęcamy do śledzenia muzealnej strony www.mwmskansen.pl i profilu skansenowskiego na facebooku.

Liczba wyświetleń: 296

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.