Aktualności

Urząd marszałkowski jak galeria sztuki – wystawa fotografii

2018.07.03 14:00 , aktualizacja: 2018.07.04 10:30

Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Artysta wskazuje ręką na fotografie W siedzibie urzędu...
  • Artysta podczas wernisażu Krzysztof Wojciewski, fot....
  • Radna stoi przy sztalugami ze zdjęciami Prace artysty przyszła...
  • Marta Milewska przemawia stojąc obok wyeksponowanych fotografii Wystawę otworzyła zastępca...
  • Widok na hol z prezentowanymi fotografiami Wystawę w holu urzędu można...

W siedzibie urzędu marszałkowskiego przy ul. Jagiellońskiej 26 w Warszawie otwarto wystawę jubileuszową prac fotografika Krzysztofa Wojciewskiego „Bez retuszu”. Prace artysty można oglądać do 16 lipca.

 

Codzienne życie w niecodziennym ujęciu

Krzysztof Wojciewski jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, wielokrotnym laureatem Ogólnopolskich Konkursów Fotografii Prasowej, trzykrotnym zwycięzcą konkursu TVP na najlepszy reportaż w polskiej prasie lat 80. Jego prace można było podziwiać w kraju i za granicą: w Rydze, Pradze, Paryżu, Londynie czy Moskwie. W latach 70. i 80. związany był z legendarnym magazynem ITD., później z tygodnikiem Wprost. W jego pracach dominują sceny z codziennego życia, począwszy od czasów PRL, często dokumentował ciekawe wydarzenia, jak strajk MPO w 1981 r. czy festiwal w Jarocinie w 1991 r. Część prac to portrety, zarówno postaci znanych, jak i całkiem anonimowych.

 

Jednym z pierwszych doświadczeń zawodowych fotografika było dokumentowanie strajku studentów w marcu 1968 r. Wystawę „Bez retuszu” zorganizowano w rocznicę 50-lecia tamtych wydarzeń.

 

Przechodniu, wstąp na chwilę…

Otwierając wystawę, zastępca dyrektora Kancelarii Marszałka Marta Milewska podkreśliła niezwykły nastrój prac artysty.

– Tę specyficzną fakturę obrazu, dostrzegalną ziarnistość, można uzyskać tylko przy pomocy tradycyjnej lustrzanki. Taki sposób fotografowania pozwala zbliżyć się do obiektu, pokazać jego unikalny charakter, oddać atmosferę wydarzeń. Cieszę się, że tak ciekawe prace możemy gościć w naszych murach i zaprosić warszawiaków do przyjrzenia się im.

Zapraszamy do odwiedzania urzędu marszałkowskiego. Fotografie Krzysztofa Wojciewskiego można będzie oglądać do 16 lipca.

Liczba wyświetleń: 523

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.