Aktualności
Podwójna radość w Żeliszewie Podkościelnym
2018.07.16 09:25 , aktualizacja: 2018.09.13 12:24
Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
- Nowa droga poprawiła nie...
- Za chwilę droga zostanie...
- Drogę poświęcił proboszcz...
- Pamiątkowy czek już...
- Parafia otrzymała 100 tys....
W sobotę społeczność Żeliszewa Podkościelnego (pow. siedlecki) cieszyła się z nowej drogi i dofinasowania na remont parkanu wokół kościoła. Nawierzchnia, chodniki i rondo zamiast kłopotliwego skrzyżowania ułatwią życie mieszkańcom, z którymi spotkała się wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.
Droga
Przez Żeliszew Podkościelny przebiega droga powiatowa, która została przebudowana w ramach inwestycji przeprowadzanej przez powiat siedlecki. W miejscowości zmodernizowano kłopotliwe skrzyżowanie, zastępując je bezpieczniejszym rondem. Pojawiły się chodniki, oznaczenie pionowe i poziome oraz nowa nawierzchnia, co poprawi komfort jazdy. Koszt zadania to prawie 9 mln zł, a dofinasowanie z RPO WM 2014–2020 to ponad 5,2 mln. Wkład własny został zapewniony poprzez powiat siedlecki i gminę Kotuń (przeszło 1 mln zł). Po mszy świętej nastąpiło poświęcenie drogi i przecięcie wstęgi.
Ochrona zabytku
Drugim powodem do radości było wręczenie czeku na realizacje inwestycji pt. „Remont i przebudowa parkanu przy kościele parafialnym pw. św. Trójcy w Żeliszewie Podkościelnym”. Dzięki dofinasowaniu z budżetu Mazowsza parafia zadba o otoczenie zabytkowego drewnianego kościoła. Kościół konsekrowany przez biskupa Kacpra Cieciszowskiego w 1777 r. ma wystrój barokowy. Parafia otrzymała 100 tys. zł na realizację zadania w ramach ogłoszonego w lutym br. naboru wniosków o dotacje na renowację budynków wpisanych do rejestru zabytków.
O dotacjach dla subregionu siedleckiego pisaliśmy niedawno.
– Cieszę się, że dzięki dotacji możliwa będzie renowacja parkanu przykościelnego. Ten zabytek to chluba mieszkańców miejscowości, przyciąga także wielu turystów, dlatego ważne, aby jego otoczenie również było powodem do dumy. Warto zachować to zabytkowe ogrodzenie. Stanowi ono, wraz z kościołem, pamiątkę minionych czasów – powiedziała podczas uroczystości wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.
Liczba wyświetleń: 733
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.