Aktualności

Hiszpanie odwiedzili Mazowsze

2018.07.17 12:15 , aktualizacja: 2018.07.20 14:13

Autor: Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

spotanie delegacji hiszpańskich grup działania w urzędzie marszałkowskim Delegacja z Katalonii...
Marzena Rogozińska, kierownik w Departamencie Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich omówiła m.in. mazowiecki rynek owoców i warzyw Walory województwa...

Jak promować produkty tradycyjne i ekologiczne? Między innymi te zagadnienia omówiono z delegacją z Katalonii, która gościła w urzędzie marszałkowskim.

 

Podczas wizyty przedstawiciele hiszpańskich lokalnych grup poznali działania województwa mazowieckiego dotyczące rozwoju obszarów wiejskich, a także pracę departamentu, który zajmuje się tą dziedziną. Zapoznali się także z polskimi regulacjami w obszarze rolniczego handlu detalicznego.

 

Wspólnie na rzecz obszarów wiejskich

Ideą spotkania była wymiana doświadczeń dotyczących metod promocji produktów tradycyjnych i ekologicznych oraz współpraca z lokalnymi grupami działania (LGD) na Mazowszu.

Organizacje z Katalonii realizują wspólny projekt pn. Gustum. Jego zamierzeniem jest tworzenie działalności gospodarczej poprzez promowanie lokalnego produktu wysokiej jakości, współdziałanie z innymi sektorami, takimi jak turystyka, gastronomia czy drobny handel.

 

– Cieszymy się, że nasze rozwiązania i dobre praktyki mogliśmy zaprezentować gościom z Hiszpanii – podkreślił dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Radosław Rybicki. – Wymiana doświadczeń z partnerami z innych krajów jest dla nas inspirująca – poznajemy pomysły i bieżącą działalność lokalnych organizacji z zagranicy.

 

Mazowieckie LGD w pigułce

Lokalna Grupa Działania jest rodzajem partnerstwa terytorialnego tworzonego zwykle na obszarach wiejskich, zrzeszającego przedstawicieli lokalnych organizacji (z sektora publicznego, prywatnego i pozarządowego) oraz mieszkańców danego obszaru wyznaczonego granicą gmin członkowskich. LGD przygotowuje oddolnie Lokalną Strategię Rozwoju.

W województwie mazowieckim do wsparcia i realizacji w ramach podejścia LEADER PROW 2014–2020 wybrano 29 Lokalnych Strategii Rozwoju. Okres programowania 2014–2020 przyniósł nowe reguły – wprowadzono zasady Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność podnoszące rangę inicjatyw oddolnych oraz zwiększające znaczenie LGD.

 

Liczba wyświetleń: 244

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.