Aktualności

Ponad 4,3 mln zł na modernizację kamienic Gąski i Esterki

2018.07.23 12:55 , aktualizacja: 2018.07.25 15:56

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Samorządowych przed kamienicami Pobierz: Samorządowych przed kamienicami Umowę w tej sprawie...
  • Widok na kamiecice Pobierz: Widok na kamiecice Gąska i Esterka – dwie...
  • Przed kamienicą na krzesłach siedzą samorządowcy Pobierz: Przed kamienicą na krzesłach siedzą samorządowcy Samorząd województwa...

Samorząd województwa przeznaczył ponad 4,3 mln zł na modernizację dwóch zabytkowych kamienic. Umowę w tej sprawie podpisali marszałek Adam Struzik, członek zarządu województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski oraz dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu Adam Zieleziński. W spotkaniu uczestniczyli również wiceprzewodnicząca sejmiku Bożenna Pacholczak i radny Zbigniew Gołąbek.

 

Kamienice z historią

– To kolejne duże środki, które trafiają do muzeum. Na przygotowanie dokumentacji projektowej modernizacji kamienic Gąski i Esterki przeznaczyliśmy już blisko 650 tys. zł. Teraz przekazujemy ponad 4,3 mln zł na prace modernizacyjne i adaptacyjne. Jestem przekonany, że to dobra inwestycja i wkrótce w kamienicach powstaną nowoczesne, atrakcyjne wnętrza, a oddział muzeum stanie się wizytówką regionu – podkreślił marszałek Adam Struzik.

 

Kamienice nazwy zawdzięczają swoim dawnym mieszkańcom – miejskiemu radcy o nazwisku Gąska oraz Esterce, faworycie króla Kazimierza Wielkiego. Pierwszy z obiektów pochodzi z XVII w. i jest jedynym w całości zachowanym wczesnobarokowym budynkiem w mieście. Drugi, zniszczony podczas II wojny światowej, został odbudowany w latach 50. XX w. na średniowiecznych fundamentach. Stojące na Rynku Kazimierzowskim bliźniacze domy niebawem przejdą gruntowną modernizację.

 

– To ważne wsparcie dla Muzeum im. Jacka Malczewskiego, ale też dla Radomia i całego subregionu, bo dzięki niemu najstarsze radomskie kamienice odzyskają dawny blask i będą mogły służyć kolejnym pokoleniom – zaznaczył członek zarządu województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski.

 

Zakres prac

Wykonanie prac fundamentowych oraz izolacji przeciwwilgociowej, dostosowanie budynków do wymagań przeciwpożarowych – to najpilniejsze prace, które muzeum musi wykonać. Oprócz tego wymienione będą okna, drzwi oraz instalacje (sanitarna, elektryczna, kanalizacyjna, c.o., c.w.u. i grawitacji wentylacyjnej). W budynkach będą zainstalowane systemy – utrzymania odpowiedniej wilgoci i prawidłowej cyrkulacji powietrza oraz alarmowy. Planowana jest  wymiana instalacji teletechnicznej. Ponadto wszystkie elementy konstrukcji dachu będą wzmocnione i zaimpregnowane. Kapitalnemu remontowi zostaną poddane tynki zewnętrzne i wewnętrzne. Aby zwiększyć powierzchnie użytkowe, pogłębiona zostanie piwnica. Kamienice zyskają też windę, co ułatwi dostęp do muzeum osobom niepełnosprawnym. Inwestycja została zaplanowana na 2 lata.

 

 

Liczba wyświetleń: 340

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.