Aktualności

20-lecie samorządu województwa w powiecie przasnyskim

2018.07.30 10:45 , aktualizacja: 2018.07.30 14:43

Autor: oprac. Urszula Sabak-Gąska, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Marszałek Adam Struzik z członkami grupy historycznej pozuje do zdjęcia W gminie Czernice Borowe na...
  • Z symbolicznym czekiem stoją starosta przasnyski Zenon Szczepankowski, wiceprzewodnicząca sejmiku Wiesława Krawczyk, dyrektor SPZOZ w Przasnyszu Jerzy Sadowski oraz marszałek Adam Struzik Od lewej: starosta...
  • Marszałek wręcza rektorowi Politechniki Warszawskiej list gratulacyjny Prof. dr hab. Jan Szmidt,...
  • Od lewej: zastępca dyrektora w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych Elżbieta Szymanik, wiceprzewodnicząca sejmiku Wiesława Krawczyk i dyrektor SPOZOZ w Przasnyszu Jerzy Sadowski Od lewej: zastępca...
  • Wiceprzewdnicząca Wiesława Krawczyk wmurowuje akt erekcyjny w ścianie budynku Wmurowanie aktu erekcyjnego...
  • Grażyna Wróblewska, wójt gminy Przasnysz, odbiera medal Pro Masovia (arch. UMWM) Medal Pamiątkowy PRO...
  • Na scenie widać spiewającą aktorkę. Towarzyszy jej aktor w kapeluszu Zwieńczeniem obchodów był...

W obchodach 20-lecia Samorządu Województwa Mazowieckiego na Ziemi Przasnyskiej wzięli udział marszałek Adam Struzik oraz wiceprzewodnicząca sejmiku Wiesława Krawczyk. Gospodarzem uroczystości był starosta przasnyski Zenon Szczepankowski.

 

 – Przeprowadzona przed 20. laty reforma samorządowa stworzyła warunki do szerszej aktywności środowisk lokalnych i regionalnych, a obywatelom zapewniła większy udział w kształtowaniu życia publicznego. To właśnie władze samorządowe działają dla dobra danej wspólnoty – gminy, powiatu i województwa, zaspokajają jej zbiorowe potrzeby, obejmujące niemal wszystkie dziedziny życia społecznego, m.in. ochronę zdrowia, pomoc społeczną, kulturę, edukację, czy infrastrukturę. Władze lokalne są blisko problemów zwykłych ludzi, wychodzą naprzeciw ich oczekiwaniom – mówił marszałek Adam Struzik.

 

20 lat samorządności, 20 lat wolności

W tym roku samorządy powiatowe oraz województw obchodzą jubileusz 20-lecia swojego istnienia. Od 1998 r. mieszkańcy mogą już współdecydować o przyszłości swoich wspólnot. Przez te 20 lat tę szansę doskonale wykorzystali. Powstały nowe drogi, ścieżki rowerowe, chodniki, dobrze wyposażone szpitale, ale też atrakcyjne instytucje kultury i miejsca do wypoczynku.

Przez ten czas samorząd województwa bardzo pomagał powiatom i gminom niemal we wszystkich przedsięwzięciach i inwestycjach. Ma swój ogromny udział w rozwoju, jaki można zaobserwować w całym regionie – również w powiecie przasnyskim. Dlatego warto nie tylko podsumowywać, ale też dalej planować przyszłość całej wspólnoty samorządowej.

 

Jubileusz z nowymi inwestycjami

Tak wielkie uroczystości to doskonała okazja na rozpoczęcie nowych inwestycji. Powiat przasnyski czekają dwa nowe projekty, które zostaną dofinansowane w ramach RPO WM 2014–2020. Pierwszy z nich dotyczy utworzenia na terenie powiatu przasnyskiego terenowego poligonu doświadczalno-wdrożeniowego. Projekt o wartości 33,5 mln zł zrealizuje Politechnika Warszawska na terenie lotniska w Sierakowie koło Przasnysza. Bezpośrednio projektem kierować będzie Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa, który ma na koncie wiele konstrukcji lotniczych uznawanych w świecie za najlepsze. Przasnyskie lotnisko i sąsiadująca z nim strefa gospodarcza stwarzają wyjątkowo sprzyjające warunki do prac badawczych nad statkami powietrznymi i naziemnymi, załogowymi i bezzałogowymi, a także systemami sterowania, oprogramowania z wykorzystaniem najnowszych systemów przesyłu danych elektronicznych. Strefa gospodarcza daje natomiast znakomite warunki do wdrożenia do produkcji przemysłowej urządzeń i konstrukcji wykorzystujących patenty i wzory użytkowe.

Druga inwestycja, o wartości 13,4 mln zł zakłada podniesienie poziomu opieki zdrowotnej w SPZZOZ w Przasnyszu, dzięki doposażeniu placówki w nowoczesny sprzęt medyczny. W ramach projektu zostaną zakupione m.in.: sprzęt dla:

  • Oddziału Chirurgicznego z Pododdziałem Urologicznym (aparat do elektrokoagulacji, 2 ssaki z wyposażeniem, 2 lampy operacyjne, USG, zestaw do zabiegów urologicznych, ureterorenoskop, nefroskop oraz 2 stoły operacyjne z opcją do zabiegów urologicznych i ginekologicznych);

  • Oddziału Intensywnej Terapii i Anestezjologii – 7 respiratorów stacjonarnych z wyposażeniem, 10 zestawów pomp infuzyjnych strzykawkowych ze stacją dokującą, 6  łóżek do intensywnej terapii wielofunkcyjnych z materacem przeciwodleżynowym, 3 aparaty do znieczulenia, defibrylator przenośny z funkcją rozszerzonego monitorowania, analizator parametrów krytycznych, przenośny aparat USG, aparat do EKG z wózkiem i walizką, 7 kardiomonitorów oraz centrala monitorująca;

  • Oddziału Położniczo-Ginekologicznego – laparoskop ginekologiczny z zestawem narzędziowym, histeroskop komplet, system do monitorowania i oceny tętna płodu (KTG), aparat USG ginekologiczno-położniczy z funkcją Dopplera, 3 łóżka porodowe, 6 zestawów pomp infuzyjnych strzykawkowych ze stacją dokującą, 4 kardiomonitory oraz centrala. Zakupiony zostanie także sprzęt do RTG – mammograf, aparat USG wielozadaniowy, aparat RTG z ramieniem „C”, aparat RTG przyłóżkowy oraz densytometr kostny.

Poza tym w nowy sprzęt zostaną doposażone Dział Pomocy Doraźnej, oddziały – Wewnętrzny, Dziecięcy, Noworodkowy, Okulistyczny i Rehabilitacyjny, a także Gabinet Lekarski POZ, Poradnia Kardiologiczna, Poradnia Ginekologiczno-Położnicza i Endoskopowa.

 

Centrum Aktywizacji Biznesu

Wmurowano też kamień węgielny pod budowę Centrum Aktywizacji Biznesu w Przasnyszu. Projekt polega na rewitalizacji najstarszej części przasnyskiej starówki, której mieszkańcy potrzebują wsparcia edukacyjnego i biznesowego dla poprawy standardów życia, odnalezienia się na rynku pracy, tworzenia firm i wykorzystania potencjału, z jednej strony centrum miasta i z drugiej strony sąsiedztwa Przasnyskiej Strefy Gospodarczej w Sierakowie.

 

W przasnyskich gminach

Jubileusz 20-lecia samorządności obchodziły także przasnyskie gminy. Każdą z nich odwiedził marszałek Adam Struzik, spotykając się z mieszkańcami. Były to gminy Przasnysz, Krasne, Czernice Borowe, Krzynowłoga Mała, Jednorożec i Chorzele. Wytypowane przez gminy jednostki OSP otrzymały piły spalinowe (OSP Leszno, OSP Zielona, OSP Krzynowłoga Mała, OSP Pruskołęka) oraz motopompę, która trafiła do OSP Krępa Stara. Spotkania były tez okazją do wręczenia Medali Pamiątkowych PRO MAZOVIA: Grażynie Wróblewskiej (wójt Gminy Przasnysz), gminie Czernice Borowe, Bogdanowi Kruszewskiemu (członek zarządu powiatu, radny rady powiatu przasnyskiego m.in. z terenu gminy K. Mała), zespołowi „Młode Kurpie”, Markowi Walędziakowi (przewodniczący rady powiatu przasnyskiego, radny powiatu m.in z terenu gminy Jednorożec), Beacie Szczepankowskiej (burmistrz miasta i gminy Chorzele) oraz Dariuszowi Brzezickiemu (radny rady miejskiej w Chorzelach).

Wręczono też dyplomy uznania, które otrzymali: Piotr Sekuna – radny rady powiatu przasnyskiego z terenu m.in. gminy Przasnysz, gminy Krzynowłoga Mała i Jednorożec, Krzysztof Milewski – przewodniczący rady miejskiej w Chorzelach, Dorota Kowalska, Andrzej Burnos, Zenobiusz Jeliński i Mirosław Chmieliński – radni rady miejskiej w Chorzelach.

 

Nowe drogi

W gminach Czernice Borowe, Chorzele i Jednorożec jubileusz był także okazją do oficjalnego otwarcia nowych dróg w Obrębcu (gm. Czernice Borowe), drogi gminnej na terenie gm. Krzynowłoga Mała oraz wyremontowanych ulic Wolności, Krótkiej i Zdrojowej w Stegnie (gm. Jednorożec).

 

Zwieńczeniem obchodów była konferencja dotycząca 20 lat pracy samorządu województwa mazowieckiego oraz koncert Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury w Warszawie w MCSZ w Chorzelach.

Liczba wyświetleń: 975

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.