Aktualności

Patriotyczny koncert w Radomiu

2018.07.30 10:50 , aktualizacja: 2018.08.02 15:10

Autor: Opr. WKZ, Wprowadzenie: Dorota Mądral

  • Na zdjęciu widać artystę grającego na skrzypcach i zasłuchaną publiczność W kościele farnym w Radomiu...
  • Artyści grający na instrumentach W koncercie wystąpili:...
  • Zdjęcia przedstawia autoportret Jacka Malczewkiego, trzymającego w dłoni pędzel Jacek Malczewski...

 

29 lipca w kościele farnym w Radomiu odbył się koncert dedykowany wielkiej polskiej mistyczce Wandzie Malczewskiej i jej bratankowi, wybitnemu malarzowi – Jackowi Malczewskiemu. Koncert jest częścią projektu artystycznego Roberta Grudnia „Zrozumieć Niepodległą”, realizowanego w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Patronat nad tym wydarzeniem objęło pismo Samorządu Województwa Mazowieckiego „Mazowsze serce Polski”.

 

 

Robert Grudzień w prezentacji multimedialnej przypomniał obrazy Jacka Malczewskiego, ukazujące patriotyczną twórczość artysty, takie jak m.in. „Niedziela w kopalni” czy portret brygadiera Józefa Piłsudskiego. Część tych dzieł powstała w Radomiu.

– Zależało nam na tym w tym koncertem pokazać Jacka Malczewskiego jako radomianina. Artysta wielokrotnie podkreślał, że to jego ściślejsza Ojczyzna, a gdyby nie pejzaże Mazowsza nie zostałby malarzem – podkreślał Robert Grudzień.

Wśród prezentowanych obrazów były też widoki Wielgiego k. Ciepielowa oraz znajdującego się tam dworu Karczewskich. To właśnie tam Jacek Malczewski, jako chłopiec, pobierał nauki od Adolfa Dygasińskiego, znanego pedagoga i pisarza. Innym majątkiem bliskim sercu artysty był dwór w Gardzienicach. 

 

Pamięci Wandy Malczewskiej

Druga część koncertu dedykowana była ciotce artysty Wandzie Malczewskiej, znanej mistyczce, która m.in. miała widzenie bitwy warszawskiej 1920 r. i która wywarła znaczący wpływ na osobowość i wychowanie bratanka. Objawienia maryjne i Chrystusa miała od dzieciństwa. Mimo że poświęciła swe życie Bogu i ludziom, nigdy nie została siostrą zakonną. Była wzorem wielkiej patriotki i osoby świeckiej, działającej społecznie – nauczała wiejskie dzieci, leczyła ubogich chorych. Przeznaczyła swój posag na kształcenie artystyczne Jacka Malczewskiego. Modliła się za jego talent i prosiła go by z jego obrazów przeświecała nadzieja na zmartwychwstanie Polski.
 

W koncercie wystąpili: Piotr Sadowski – skrzypce, Aleksandra Sadowska – fortepian i Robert Grudzień – organy. Były owacje i autografy. Publiczność gorąco dziękowała artystom za koncert. Wyrazy uznania należą się również gospodarzowi parafii fary radomskiej, ks. Mirosławowi Nowakowi.

Liczba wyświetleń: 320

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.