Aktualności
Patriotyczne Dni Węgrowa
2018.08.06 15:45 , aktualizacja: 2018.08.08 15:41
Autor: Dagmara Jaworska-Bednarek (OR), Wprowadzenie: Dorota Mądral
Uroczystości związane z 74. rocznicą wyzwolenia Węgrowa spod okupacji hitlerowskiej były okazją do wspólnego świętowania. Na pamiątkę tych wydarzeń odbyły się Dni Węgrowa, w których udział wzięła członek zarządu województwa Elżbieta Lanc.
– Miasto słynie ze swej bogatej historii, sięgającej czasów wczesnego średniowiecza. Już w pierwszej połowie XV w. otrzymało prawa miejskie, obecnie zaś jest jednym z najlepiej rozwijających się ośrodków kulturalnych i gospodarczych regionu. Dzięki pielęgnowaniu pamięci o tak ciekawych dziejach oraz bogatej tradycji Węgrów daje przykład innym miastom, jak promować swój wizerunek. Mam nadzieję, że Dni Węgrowa przysłużą się nie tylko rozsławieniu miasta, lecz także wzmocnią poczucie regionalnej tożsamości – powiedziała członek zarządu województwa Elżbieta Lanc.
Uroczyste obchody
Świętowanie rozpoczęła msza odprawiona w Bazylice. Podczas uroczystości patriotycznych obchodzono dwie rocznice – ocalenia Węgrowa i powstania Koła Obwodu „Smoła” Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Wyzwolenie miasta przez AK i uchronienie go przed zniszczeniem to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii grodu nad Liwcem. Dla upamiętnienia tego faktu i uczczenia bohaterskich żołnierzy, Rada Miasta Węgrowa podjęła w listopadzie 1995 r. uchwałę o ustanowieniu 8 sierpnia świętem Węgrowa.
Po nabożeństwie w intencji mieszkańców, Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim i Miejska Orkiestra Dęta, przemaszerowały pod pomnik Armii Krajowej. Po przemówieniach i odczytaniu apelu pamięci delegacje złożyły kwiaty. Wiązankę w imieniu Samorządu Województwa Mazowieckiego złożyła Elżbieta Lanc, członek zarządu. Kolejnym punktem uroczystości była uroczysta Sesja Rady Miejskiej w Węgrowskim Ośrodku Kultury. Po jej zakończeniu odbył się koncert chóru Belcanto.
Miasto z bogatą historią
Węgrów jest jednym z najstarszych miast województwa mazowieckiego. Leży w dolinie rzeki Liwiec, rozgraniczającej dwie krainy historyczne: Mazowsze i Podlasie. Pierwsze siedlisko powstało prawdopodobnie w II połowie XIV w. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. Węgrów stał się ośrodkiem życia lokalnego. Prawie połowę mieszkańców stanowili wówczas Żydzi. Miasto bardzo ucierpiało podczas II wojny światowej – we wrześniu 1939 r. zostało zbombardowane przez lotnictwo niemieckie.
Podczas okupacji mieściło się tu ośmiotysięczne getto. W czasie jego likwidacji w latach 1942–1943 uległo zniszczeniu około 60 procent miasta, w tym przedwojenna dzielnica żydowska oraz dwie miejskie synagogi. Miasto wyzwoliły oddziały Armii Krajowej 8 sierpnia 1944 r. w ramach akcji Burza.
Liczba wyświetleń: 475
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.