Aktualności

98 rocznica „Cudu nad Wisłą”

2018.08.16 10:20 , aktualizacja: 2018.08.16 10:48

Autor: Monika Gontarczyk, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

  • marszałek składa kwiaty na cmentarzy żołnierskim Główne uroczystości...
  • marszałek przemawia nasza obecność to wyraz...
  • wieniec, od marszałka województwa 15 sierpnia 1920 roku...
  • marszałek składa kwiaty pod pomnikiem Wincentego Witosa Wincenty Witos, premier...
  • licznie zgromadzeni uczestnicy W uroczystościach...

15 sierpnia 1920 r. wojsko polskie stoczyło jedną z najważniejszych zwycięskich bitew w historii kraju. Rocznicę tamtych chlubnych wydarzeń świętowano w całym kraju. Marszałek Adam Struzik uczestniczył w uroczystościach zorganizowanych w Radzyminie.

 

Główne uroczystości patriotyczne zorganizowano na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 w Radzyminie. Po mszy św. i Apelu Poległych na bratnich mogiłach z 1920 r. złożono kwiaty. Licznie przybyli na tę uroczystość przedstawiciele władz centralnych, samorządowych oraz mieszkańcy, nie tylko okolicznych wsi i miast.

 

– Nasza dzisiejsza obecność w Radzyminie przy pomniku Wincentego Witosa upamiętniającym wizytę premiera na polu bitwy w 1920 r., ale także na cmentarzu żołnierskim to świadectwo pamięci o bohaterach jednej z najważniejszych bitew w historii Polski i Europy – mówił marszałek Adam Struzik.

 

Wydarzeniu towarzyszył szereg imprez o charakterze patriotycznym, artystycznym, sportowym i rekreacyjnym, m.in. Bieg 1920 – XXVI Półmaraton „Cud nad Wisłą”, XVII Zlot Motocyklowy „MotoCud” czy pokaz sztucznych ogni.

 

Ziemia radzymińska, na której 98 lat temu Polacy walczyli z bolszewikami, stała się miejscem chwały polskiego oręża, symbolem ofiarności i zjednoczenia narodu w walce o niepodległość Ojczyzny. Wciąż żywa jest pamięć i tradycja historyczna „Cudu nad Wisłą”, która stanowi filar lokalnej tożsamości społecznej.

 

Liczba wyświetleń: 385

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.