Aktualności

Dożynki w Sadownem

2018.08.16 13:20 , aktualizacja: 2018.08.16 13:35

Autor: Aleksandra Suchenek (OR), Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

  • wieniec z Sadolesia Wieńce dożynkowe to...
  • wieńce dożynkowe Wykonanie wieńca to...
  • Korowód dożynkowy Wieńce splecione z kłosów...
  • Członek zarządu E. Lanc dziękuje rolnikom Rolnikom za trud ich...
  • uczestnicy imprezy Uroczystości przyciągnęły...

Pod hasłem „Dziękuj i świętuj z nami!” w sołectwie Płatkownica (powiat węgrowski) zorganizowano Dożynki Gminno-Parafialne. Uczestniczyła w nich m.in. członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w miejscowym kościele parafialnym, celebrowaną przez ks. Stanisława Wojciechowskiego w intencji rolników. Tradycyjnie starostowie dożynek przekazali chleb wypieczony z nowej mąki, którym wspólnie się podzielono. Nie zabrakło też korowodu dożynkowego oraz konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.

 

Zwycięski laur otrzymał wieniec przygotowany przez mieszkańców Płatkownicy, drugie miejsce zajął wieniec z Sojkówka, a trzecie wieniec z Sadolesia. Wyróżnienia zaś zdobyły prace mieszkańców wsi: Ocięte, Krupińskie i Morzyczyn Włóki.

 

Laureaci konkursu otrzymali statuetki i dyplomy, które wręczyli członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc, proboszcz parafii Sadowne ks. Stanisław Wojciechowski oraz wójt gminy Sadowne Waldemar Cyran.

 

– Dzisiejsze święto to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla każdego rolnika. Składam wszystkim uczestnikom ogromne podziękowania za kolejny rok ciężkiej pracy, za wysiłek, poświęcenie i cierpliwość, z jaką każdego roku uprawiacie ziemię. Doceniam trud, jaki wkładacie Państwo w swoją pracę. Po suszy, która dotknęła większość mazowieckich gospodarstw, życzę sprzyjających warunków na kolejne miesiące. Oby nigdy nie zabrakło w Waszej gminie i na Waszych stołach – najważniejszego z symboli dożynek – chleba – powiedziała Elżbieta Lanc.

 

Tegoroczne święto plonów to jeden z elementów obchodów roku 100-lecia niepodległości Ojczyzny w gminie. Okazja do podkreślenia patriotycznego wysiłku i zaangażowania mieszkańców wsi polskiej, wyrażenia uznania dla ich silnego przywiązania do tradycji oraz fundamentalnych wartości.

Liczba wyświetleń: 1320

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.