Aktualności

Strażacki jubileusz w Okuniewie

2018.08.16 10:10 , aktualizacja: 2018.08.16 15:37

Autor: Grzegorz Skolimowski (OR), Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

  • strażackie poczty sztandarowe Od 100 lat strażacy...
  • wieniec składa wicemarszałek Wiązankę kwiatów złożyła...
  • sprzęt strażacki Jednostka otrzymała 6...

Strażacy ochotnicy z Okuniewa (gm. Halinów) już od 100 lat walczą z pożarami i pracują dla dobra lokalnej społeczności. Jubileusz stał się okazją do wspólnego świętowania, na który zaproszono wicemarszałek Janinę Ewę Orzełowską. Muzyczną oprawę wydarzenia zapewniła orkiestra dęta działająca przy jednostce.

 

Nagrody i wyróżnienia

Wspólne świętowanie zainaugurowała msza św., podczas której został poświęcony nowy sztandar jednostki. Następnie w asyście orkiestry i pocztów sztandarowych druhowie udali się na plac przed strażnicą.

 

Jednostka została odznaczona Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”. Otrzymali go także druhowie Andrzej Milczarek, Krzysztof Mościcki, Jacek Popławski, Adrian Doleżała i Krzysztof Szuster. Ponadto wręczono 42 dyplomy uznania. Jednostka otrzymała 6 kompletów ubrań ochronnych i agregat prądotwórczy zakupiony ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego, który przekazała wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

 

– Dziękuję za waszą służbę, za nieustającą gotowość do niesienia pomocy i zaangażowanie w życie lokalnej społeczności. Dzisiejsze święto jest owocem pracy kilku pokoleń ochotników. Życzę wielu sił do niesienia pomocy, a przede wszystkim bezpiecznych akcji – podkreśliła wicemarszałek.

 

Wiek działalności

Ochotnicza Straż Pożarna w Okuniewie rozpoczęła działalność w 1918 r. Jest najstarszą jednostką w gminie Halinów. Pierwszy sztandar otrzymała w 1930 r., jako dar społeczeństwa Okuniewa. Do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego została wpisana 14 kwietnia 1995 r.

 

Przy jednostce od 1923 r. działa nieprzerwanie orkiestra dęta, jedna z nielicznych orkiestr dętych w powiecie mińskim, mogąca się pochwalić wieloma wyróżnieniami i nagrodami. Orkiestra bierze udział w wydarzeniach religijnych i patriotycznych oraz konkursach i koncertach nie tylko na terenie gminy, ale również w powiecie i województwie. Młodzieżową Drużynę Pożarniczą, która funkcjonuje od 3 lat, tworzy 7 członków w wieku od 12 do 17 lat.

Liczba wyświetleń: 401

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.