Aktualności

Sannickie koncerty w odnowionej muszli

2018.08.27 15:50 , aktualizacja: 2018.08.30 09:09

Autor: oprac.na podst.mat. ECA w Sannikach, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

 • medale pamiątkowe trzymają w rękach Monika Patrowicz, Gabriel Wieczorek i Waldemar Kuciapski Medale „Pro Masovia” w...
 • otwarcie muszli koncertowej, stoją marszałek Adam Struzik i dyrektor Monika Patrowicz Oficjalne oddanie do użytku...
 • w rzędzie stoją przedstawiciele samorzadu wojewodztwa oraz nagrodzeni dyplomami pracownicy sannickiego centrum Dyplomy uznania dla...
 • dzieci w lidowych strojach trzymają napis Sanniki są miastem Oficjalnie, pod względem...
 • inscenizacja opowieści o historii i współczesności Sannik Otwarcie muszli koncertowej...
 • akt nadania Sannikom praw miejskich do tuby czasu wkładają członkowie miejskiej grupy historycznej Akt nadania praw miejskich...
 • Kwartet Obsession, cztery artystki grają na wiolonczeli, skrzypcach i altówce Kwartet Obsession, grają –...
 • owacje po koncercie zebrał japoński pianistaTakashi Yamamoto. w tle prowadząca koncert Olga Bończyk Z recitalem fortepianowym...
 • Marszałek, ksiądz, dyrektor ECA przecinają wstęgę na scenie Muszla koncertowa została...
 • Występ regionalnego zespołu folklorystycznego Występ Regionalnego Zespołu...
 • Wręczenie Medali Pamiątkowych Pro Masovia paniom Danieli Tomasik i Aleksandrze Głowackiej Wręczenie Medali...
 • Na scenie marszałek przekazuje wielki złoty klucz Klucze do miasta już...
 • Trio tenorów śpiewa szlagiery muzyczne Występ z udziałem tria...
 • na scenie, po koncercie stoją Krzysztof Cugowski i członkowie jego zespołu Krzysztof Cugowski z...
 • na zdjęciu widoczny jest fragment zespołu pałacowo-parkowego w Sannikach Zespół Pałacowo-Parkowy w...
 • licznie zgromadzona publiczność w muszli koncertowej w Sannikach Publiczność podczas...

Zakończono kolejną inwestycję na terenie zabytkowego Zespołu Pałacowo-Parkowego im. Fryderyka Chopina w Sannikach. Dzięki środkom unijnym (ponad 3,2 mln zł) oraz wsparciu z budżetu województwa (2,6 mln zł) przebudowano muszlę koncertową.

 

Modernizację przeszło też zabytkowe ogrodzenie pałacu. Część litego muru zastąpiono ażurowymi przęsłami, przez które widać z zewnątrz piękną bryłę i elewację pałacu, a także przestrzeń parkową. Wartość całego projektu to przeszło 6 mln zł. Otwarcie połączono z oficjalną uroczystością nadania praw miejskich Sannikom, a także 100-leciem odzyskania niepodległości i 20-leciem samorządu.

 

Sannickie centrum – tętniąca życiem instytucja kultury

Prawie dwa wieki temu w Sannikach przebywał jeden z najważniejszych polskich i światowych kompozytorów – Fryderyk Chopin. To tu w trakcie dwumiesięcznego pobytu ukończył dwa spośród wielu swoich muzycznych dzieł – Rondo C-dur i Trio g-moll. Dziś w pałacu Sannikach mieści się Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina ­– samorządowa instytucja kultury, która swoją działalnością nawiązuje do tego wydarzenia z historii pałacu.

 

– Samorząd województwa odzyskał dla mieszkańców Mazowsza ten zabytek i stworzył w nim tętniącą życiem instytucję kultury. Wraz z otaczającym go ponad dziesięciohektarowym parkiem należy dziś do najbardziej urokliwych miejsc na Mazowszu. A dzięki niestandardowym pomysłom upowszechniania naszego narodowego dziedzictwa, mieszkańcy Mazowsza biorą udział w wydarzeniach kulturalnych, które na długo pozostają w pamięci – zaznaczył marszałek Adam Struzik.

 

W latach 2011–2013, pochodzący z XVIII w. pałac oraz otaczający go park przeszły generalny remont. W ramach unijnego projektu o wartości 20 mln zł, z czego wsparcie ze strony Samorządu Województwa Mazowieckiego wyniosło 3,7 mln zł, przeprowadzono szereg prac remontowych. Powstały także ogólnodostępna, stylowa altana grillowa, usytuowana w okolicy stawów oraz minikompleks boisk sportowych. Z myślą o najmłodszych wykonano plac zabaw. Obiekt otwarto dla zwiedzających w 2014 r. Najnowsza inwestycja to przebudowana muszla koncertowa.

 

– Ten obiekt, niezbędny do realizacji wielu koncertów i innych imprez plenerowych, jest teraz o wiele bardziej funkcjonalny, ma odpowiednie zaplecze socjalne dla artystów i zadaszoną scenę – podkreśliła Monika Patrowicz, dyrektor Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina w Sannikach.

 

Dla potomnych

Burmistrz Gabriel Wieczorek odebrał akt nadania praw miejskich Sannikom. Dokument umieszczono w kapsule czasu. Zostanie przykryty okolicznościową płytą, a tuba z dokumentami będzie stanowić źródło wiedzy dla potomnych. Uroczystość poprzedziła inscenizacja opowieści o historii i współczesności Sannik, przygotowana przez grupę rekonstrukcji historycznej Daniela Sukniewicza, przy udziale Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Sanniki oraz orkiestry OSP Sanniki.

 

Nagrody

Za szczególne zasługi na rzecz promocji i upowszechniania kultury, marszałek Adam Struzik uhonorował Medalami Pamiątkowymi „Pro Masovia” – Monikę Patrowicz, dyrektor Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina, Gabriela Wieczorka, burmistrza Miasta i Gminy Sanniki, Waldemara Kuciapskiego – przysięgłego biegłego sadowego, rzeczoznawcę budowlanego, Aleksandrę Głowacką – przewodniczącą sannickiego koła Towarzystwa im. Fryderyka Chopina, dyrektorkę Gminnego Ośrodka Kultury oraz Danielę Tomasik, emerytowaną pracownicę GOK i wieloletnią członkinię Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Sanniki. Dyplomy uznania trafiły do pracowników sannickiego centrum kultury.

 

Dla ciała i ducha

Zespół Pałacowo-Parkowy w Sannikach to miejsce znane z koncertów chopinowskich, ale też imprez plenerowych. Przez cały czerwiec, lipiec i sierpień w każdą niedzielę można tu posłuchać muzyki. Również i tym razem nie obyło się bez muzycznej uczty dla każdego. W ramach cyklicznych koncertów chopinowskich, z półgodzinnym recitalem fortepianowym wystąpił japoński pianista Takashi Yamamoto. W niezwykłą, pełną humoru podróż muzyczną zabrał zebranych kwartet Obsession, w którym grają – na skrzypcach Kamila Szalińska-Bałwas i Agnieszka Kłosiewicz, Aleksandra Świdzińska-Kubicka na altówce i Justyna Meliszek na wiolonczeli. Odbył się także koncert z cyklu Smaki Muzyki, współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego, z udziałem tria tenorów Tre Voci – Voytka Soko-Sokolnickiego, Mikołaja Adamczaka i Miłosza Gałaja. Nie mogło zabraknąć tradycyjnych regionalnych występów – na scenie zaprezentowały się zespoły Grzybowianki i Sanniki. Muzyczną gwiazdą wieczoru był Krzysztof Cugowski z zespołem. Program poprowadziła Olga Bończyk. Wydarzenie zakończył pokaz laserów i fajerwerków.

 

Liczba wyświetleń: 812

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.