Aktualności

Dożynki w Zuzeli

2018.08.27 15:45 , aktualizacja: 2018.10.18 12:50

Autor: Starostwo Powiatu w Ostrowi Maz., Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Członek zarządu Elżbieta Lanc i radny Krzysztof Winiarski dziękują rolnikom na scenie. Pod sceną widać wieńce Członek zarządu Elżbieta...
  • Każda gmina z powiatu...
  • Wieńce ułozone pod ołtarzem w kościele parafialnym Uroczystości rozpoczęła...

Podczas dożynek, zgodnie z tradycją, rolnicy dziękują za plony. Jest to też okazja, by docenić ich trud i ciężką pracę. Takie było właśnie przesłanie święta plonów w Zuzeli w powiecie ostrowskim, który odwiedziła członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

Uroczystości rozpoczęła msza dziękczynna w miejscowym kościele parafialnym. Odprawił ją ks. prałat Jan Okuła – dziekan dekanatu ostrowskiego. Podczas mszy modlono się za rolników z całego powiatu i dziękowano za tegoroczne plony. Nie zabrakło też tradycyjnej parady przez wieś z wieńcami dożynkowymi (przygotowanymi przez wszystkie gminy powiatu ostrowskiego) i chlebem upieczonym z mąki zrobionej ze zboża z tegorocznych zbiorów.

 

Główne uroczystości odbyły się na placu przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Starosta Zbigniew Kamiński powitał wszystkich przybyłych gości, a wśród nich: Elżbietę Lanc – członka zarządu województwa mazowieckiego, Krzysztofa Winiarskiego i Mariana Krupińskiego – radnych sejmiku, wójtów gmin oraz wszystkich mieszkańców i rolników. Starostami dożynek byli w tym roku Anna i Mirosław Piotrowscy, małżeństwo rolników z Jasienicy. Gospodarują na 90 hektarach, są największymi producentami mleka w gminie Ostrów Mazowiecka. To oni przekazali bochen dożynkowego chleba, którym podzielili się z gośćmi. Członek zarządu Elżbieta Lanc podziękowała rolnikom za ich wysiłek:

Dziękuję wam za cały rok ciężkiej i żmudnej pracy. Za wytrwałość i sumienność, którą w nią włożyliście, aby dziś móc dziękować za plony. Dziękuję wam za poświęcenie i szereg wyrzeczeń, bo praca rolnika nie jest łatwym zadaniem. Doceniam wasz trud. Życzę, aby kolejne lata obfitowały w dorodne plony i aby każdy dzień był dla was radością i źródłem satysfakcji.

Mimo że pogoda nie dopisywała, dla gości i mieszkańców były przygotowane atrakcyjne niespodzianki, m.in. konkursy z nagrodami czy występy zespołów ludowych z całego powiatu: Jarzębina z Broku, Żurawiacy z Bogut, Kwiaty Polskie z Chmielewa, Zapominajka z Zarąb Kościelnych, Nadbużanie z Nura i Bez Wianka z Ostrowi Mazowieckiej.

 

 

Liczba wyświetleń: 512

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.