Aktualności

Ruszył XII Mazowiecki Kongres Rozwoju Obszarów Wiejskich

2018.08.30 15:35 , aktualizacja: 2018.09.03 14:15

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Spotkanie ropoczyna marszałek Adam Struzik. Stoi przy stole, obok siedzą wicemarszałek Orzełowska i dyrektor Radosław Rybicki Kongres rozpoczął marszałek...
  • Przemawia wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska Wicemarszałek Janina Ewa...
  • Publiczność Kongresu. Wszystkie miejsca zajęte na kongres przyjechało...
  • Przedstawiciele zwycięskich sołectw pozują z czekami Przedstawiciele...
  • Przedstawiciele wyróżnionych sołectw pozuja z symbolicznymi czekami Przedstawiciele...

Do Zegrza przyjechało ponad 200 wójtów, burmistrzów, starostów i przedstawicieli lokalnych grup działania, by wspólnie przedyskutować europejskie programy i mazowieckie propozycje mechanizmów wsparcia wsi i rolnictwa. Kongres Rozwoju Obszarów Wiejskich otworzyli marszałek Adam Struzik oraz wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska. Podczas spotkania poznaliśmy także laureatów konkursu na najaktywniejsze sołectwo.

 

Kongres rozpoczął marszałek Adam Struzik podsumowaniem 20 lat Samorządu Województwa Mazowieckiego. Samorządowcy i przedstawiciele LGD podsumowali też jak przez ostatnich 20 lat zmieniła się mazowiecka wieś. Zaprezentowano także bieżący stan PROW 2014–2020 i planowane zmiany m.in. w perspektywie LEADER.

 

Co nas czeka na tegorocznym kongresie?

Dwudniowy kongres tradycyjnie wypełniony będzie prelekcjami i warsztatami ekspertów z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W jego trakcie goście wezmą udział w krótkim wyjeździe studyjnym po gminach Wieliszew i Pomiechówek, by poznać dobre praktyki we wdrażaniu PROW, a także wysłuchają referatu na temat planowanych po 2020 r. zmian w podejściu LEADER.

 

KSOW nagrodziło 9 najaktywniejszych sołectw

Aktywne, kreatywne, niebanalne – takie sołectwa zostały laureatami II edycji konkursu „Najaktywniejsze sołectwo Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich – Sukcesy widać po sąsiedzku”.

 

I miejsce w tegorocznej edycji konkursu i nagrodę finansową w wysokości 5 tys. zł zdobyło sołectwo Stanisławice gmina Kozienice. Wyróżniło się przede wszystkim dużą aktywnością, zrealizowało liczne przedsięwzięcia, stawiając przy tym na integrację mieszkańców. Sołtyska, Joanna Kwaśnik to osoba niezwykle aktywna. Od prawie 11 lat prowadzi koło gospodyń wiejskich, współpracuje z LGD i OSP, organizuje półkolonie i festyny dla dzieci, prowadzi kroniki wsi i pozyskuje środki na jej rozwój.

 

II miejsce i nagroda w wysokości 3,5 tys. zł trafiło do sołectwa Cieksyn gmina Nasielsk, a III miejsce i wsparcie w wysokości 2 tys. zł do Sołectwa Skubianka gmina Serock.

 

Komisja zdecydowała także o przyznaniu wyróżnień sześciu sołectwom. Nagroda w wysokości 750 zł trafiła do sołectw: Bończa gmina Warka, Ludwinów gmina Jakubów, Równe gmina Strachówka, Golejewo gmina Gozdowo, Pogroszyn gmina Wieniawa, Aleksandrowo gmina Lelis. Każde z nagrodzonych sołectw wyróżniło się aktywnością i skutecznością w pozyskiwaniu środków na nawet najmniejsze pomysły.

 

Czeki wójtom zwycięskich gmin wręczyła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

Liczba wyświetleń: 692

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.