Aktualności

Dożynki Powiatowe w Gąbinie

2018.09.03 15:00 , aktualizacja: 2018.09.04 10:29

Autor: oprac., Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Członkowie zespołu Mazowsze na scenie - w rękach trzymają zielone wieńce Występ PZLPiT "Mazowsze"...
  • Biskup święci wieniec w kształcie konturów Polski Tegoroczne wieńce dożynkowe...
  • Biskup święci wieniec w kształcie orła ...lub były w kształcie...
  • Wieńce - kosze pełne warzyw i owoców Były też i kosze pełne...
  • Publiczność oglądająca występy. Na zdjęciu nie widać końca tłumu Tegoroczne dożynki powiatu...
  • Członkinie zespołu Mazowsze przygotowują się do występu w specjalnie przygotowanym namiocie Zespół "Mazowsze" miał...
  • Członkowie Mazowsza przedstawiają taniec góralski Występy "Mazowsza"...
  • Barwne stroje dokumentują...
  • Zespół Mazowsze podczas tańca na scenie Zachwycała też choreografia...
  • Na scenie stoi marszałek z dyrygentem. Za nim stoją w rzędzie członkowie zespołu Występy zespołu "Mazowsze"...

Obyczaj dożynkowy jest dla rolnika ukoronowaniem jego ciężkiej pracy i podziękowaniem za zbiory. Takie też były dożynki powiatu płockiego w Gąbinie – tradycyjne, kolorowe, z występami zespołów folklorystycznych. Przybyło na nie rekordowo dużo ludzi. Wśród gości był też marszałek Adam Struzik.

 

Żeby tradycji stało się zadość

Dożynki doskonale wpisują się w idee samorządowe, związane z promocją i dążeniem do odrodzenia poczucia regionalnej tożsamości. Tego święta nie byłoby jednak bez jego bogatej tradycji, która połączyła starosłowiańską obrzędowość z wiarą chrześcijańską. Uroczystości dożynkowe rozpoczęła uroczysta msza św. w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gąbinie. Potem barwny korowód wieńców, koszy pełnych plonów z ogrodu, sadu i pola oraz pocztów sztandarowych i orkiestr dętych przeszedł na Plac Targowy. To tam była rozstawiona scena i przygotowane atrakcje dla wyjątkowo w tym roku licznych gości. Obrzędy dożynkowe, m.in. dzielenia chlebem, przypomniał Zespół Tańca Ludowego Politechniki Warszawskiej – Szkoły Nauk Technicznych i Społecznych w Płocku „Masovia”. Były też występy artystyczne zespołów z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Gąbinie. Goście wysłuchali też koncertu Państwowego Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Nie zabrakło kramów z tradycyjną polską kuchnią i rękodziełem.

– Święto Plonów to jedno z najlepszych sposobów, by przypomnieć o pięknie i bogactwie naszego dziedzictwa kulturowego, a także o koniecznym szacunku dla pracy rolników, którzy współcześnie muszą zgłębiać także wiedzę prawną, ekonomiczną i gospodarczą, aby w pełni korzystać z unijnych udogodnień. To im przede wszystkim życzę zadowolenia z tegorocznych plonów oraz urodzaju podczas kolejnych żniw – mówił marszałek Adam Struzik.

 

Były też bardziej współczesne akcenty

Zwyczajowo już każda uroczystość wykorzystywana jest do świętowania najważniejszego w tym roku jubileuszu – 100-lecia odzyskania niepodległości. Pamiętały o tym przygotowujący wieńce – wiele miało kształt Polski lub orła w koronie.  Publiczność mogła też bawić się przy muzyce zespołów „Mega Dance” oraz „Playboys”. Dożynki zakończyły się w typowo nowoczesnym stylu – pokazem laserowym.

 

Liczba wyświetleń: 557

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.