Aktualności

Ćwiczenie „KOLEJ 2018”

2018.09.07 15:30 , aktualizacja: 2018.09.18 10:29
Autor: Kamil Opara, Wprowadzenie: Kamil Opara
Dwóch strażaków stoi pochylonych nad poszkodowanym kierowcą pojazdu, który zderzył się z pociągiem Służby ratownicze...
Przed pociągiem stoją zaproszeni goście oraz służby, m.in. policji, straży pożarnej, straży ochrony kolei i ratownicy medyczni. W grupie siła - ćwiczenie...

Katastrofa kolejowa w Nasielsku (pow. nowodworski) i wielu poszkodowanych. Na szczęście wypadek był tylko pozorowany i stanowił element ćwiczeń „KOLEJ 2018” zorganizowanych przez powiat nowodworski wspólnie z Kolejami Mazowieckimi oraz PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A.

 

Bezpieczeństwo najważniejsze

Bezpieczeństwo jest kluczowym elementem transportu kolejowego. Główną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa odgrywa odpowiednie przygotowanie służb. Wypadki pociągowe nie są wcale rzadkością, ale odpowiednie działania podjęte w ramach zarządzania kryzysowego mogą doprowadzić do uratowania poszkodowanych i minimalizacji strat.

Istotną rolę w zarządzaniu kryzysowym odgrywają służby powiatowe. Ideą ćwiczeń pod hasłem „KOLEJ 2018”, było przede wszystkim pokazanie współpracy różnych służb w niesieniu pomocy rannym i umiejętność zachowania zimnej krwi w obliczu zagrożenia. Tego typu symulacje są bardzo ważne, bo pozwalają przećwiczyć wiedzę teoretyczną w czasie pozorowanej akcji ratunkowej. Dają członkom różnych służb i straży możliwość sprawdzenia się, szybkiej reakcji i wzajemnej współpracy. Wzmacniają też poczucie bezpieczeństwa pasażerów i kierowców, którzy są świadomi właściwego przygotowania ekip ratunkowych do reagowania na tak niebezpieczne sytuacje jak wypadek kolejowy.

 

Kto, co, jak?

W trakcie ćwiczenia swoje umiejętności zaprezentowały różne służby: straż pożarna (zarówno państwowa, jak i ochotnicza), policja, straż ochrony kolei, ratownicy medyczni, pracownicy kolei oraz grupa pozoracyjna. Nad przebiegiem symulacji czuwał wicestarosta powiatu nowodworskiego – Paweł Calak.

Symulacja objęła zderzenie pociągu Kolei Mazowieckich relacji Warszawa–Sierpc z samochodem osobowym, które nastąpiło wskutek błędu dróżnika. Samochód stanął w płomieniach, drzwi pociągu się zablokowały, jeden z wagonów wykoleił, wiele osób zostało rannych. Przez następne dwie godziny wszystkie służby ćwiczyły sprawne współdziałanie, by pomóc poszkodowanych i zabezpieczyć miejsce wypadku. Sytuacja wymagała opanowania i zdolności praktycznych.

Ćwiczenia obserwował m.in. członek Zarządu Kolei Mazowieckich Dariusz Grajda. Obecni tam też byli przedstawiciele: PKP PLK, powiatu nowodworskiego, powiatowych straży i służb.

Liczba wyświetleń: 253

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.