Aktualności

Z wizytą w Stadlerze

2018.09.11 14:50 , aktualizacja: 2018.09.11 15:19

Autor: Koleje Mazowieckie, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Przed zakładem stoją wicemarszałek Wiesław Raboszuk, członkowie zarządu Elżbieta Lanc i Rafał Rajkowski oraz prezes zarządu spółki Koleje Mazowieckie Robert Stępień Wicemarszałek Wiesław...
  • Elżbieta Lanc i Rafał Rajkowski siedzą na fotelach w nowym pociągu W roli pasażerów pociągu...
  • Członek zarządu Elżbieta Lanc zagląda do dopiero co budowanego składu Członek zarządu Elżbieta...

Największy w branży przetarg na zakup nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych dla Kolei Mazowieckich to nie tylko perspektywa znacznego podniesienia jakości podróży, ale także szansa dla siedleckiego rynku pracy. Zakład Stadler Polska w Siedlcach odwiedzili wicemarszałek Wiesław Raboszuk oraz członkowie zarządu województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski i Elżbieta Lanc.

 

Powstają pierwsze pojazdy z 71 ezt

W siedleckim zakładzie powstają składy dla mazowieckiego przewoźnika. Zapoznano się z procesem produkcyjnym pojazdów szynowych (pociągów i tramwajów), które wyjeżdżają z Siedlec do przewoźników z całej Europy. Uczestnicy spotkania rozmawiali również o pojazdach, które powstaną w siedleckim zakładzie w ramach podpisanego w styczniu br. kontraktu ramowego na dostawę 71 ezt. Produkcja pierwszych pojazdów jest w toku.

– Realizacja zamówienia dla Kolei Mazowieckich przebiega zgodnie z planem. Ostateczny design najnowszego pojazdu FLIRT dla Mazowsza jest gotowy i został zatwierdzony przez naszego klienta - Koleje Mazowieckie. Nasi inżynierowie opracowują szczegółowo kwestie techniczne, trwa także proces zakupu komponentów do budowy pojazdów – poinformował Tomasz Prejs, szef siedleckiego zakładu i członek zarządu Stadler Polska.  

– Cieszymy się, że możemy być naocznymi świadkami procesu produkcji pojazdów dla Kolei Mazowieckich. Nie mamy wątpliwości, że tym samym uczestniczymy w wydarzeniu przełomowym dla kolei na Mazowszu, a szczególnie dla pasażerów pociągów Kolei Mazowieckich. Realizacja tego zamówienia to krok milowy w procesie unowocześnienia kolei pasażerskiej – powiedział podczas wizyty prezes Robert Stępień.

 

Nowe miejsca pracy

W związku z pozyskaniem nowych zamówień z lokalnego rynku Stadler Polska systematycznie zwiększa zatrudnienie. Od stycznia 2018 r. firma utworzyła w Siedlcach ponad 150 nowych miejsc pracy. Obecnie zatrudnia około 800 pracowników i poszukuje kolejnych 100 osób. Spółka od lat pozostaje jednym z największych pracodawców w Siedlcach. Stadler Polska współpracuje z lokalnymi partnerami – to ponad 2 tys. polskich firm, które stanowią około 60 proc. ogółu naszych dostawców. Od początku swojej obecności w Polsce spółka Stadler Polska inwestuje w rozwój zakładu. Skumulowana wartość dotychczasowych inwestycji wynosi ponad 120 mln zł. W 2017 r. spółka zakończyła realizację inwestycji o wartości 40 mln zł, w ramach której powiększona została powierzchnia produkcyjna, a także powstał nowoczesny budynek biurowy. Aktualnie planowana jest dalsza rozbudowa zakładu, w ramach której nadbudowane zostanie piętro hali montażu wstępnego elektrycznego (dodatkowa powierzchnia 1800m2). Wartość inwestycji to 5,6 mln zł. Marszałek Elżbieta Lanc zwróciła uwagę na to, jak ogromną szansą dla Siedlec i całego Mazowsza jest działalność zakładu:

– Dla nas, dla Mazowsza, Stadler Polska to nie tylko pewny partner, jeśli chodzi o realizację zamówienia dla kolei Mazowieckich, ale też ważny, ciągle rozwijający się pracodawca. To wielka szansa dla Siedlec i całego regionu. Można tylko mieć nadzieję, że dobra passa producenta będzie trwać, co przełoży się na to, że nie tylko na Mazowszu, ale i w całym kraju będziemy jeździć wysokiej jakości pojazdami szynowymi – powiedziała członek zarządu Elżbieta Lanc.

– Produkowane przez firmę Stadler pojazdy dają gwarancję najwyższej jakości, komfortu i najnowszej technologii. Mam nadzieję, że dobra współpraca zaowocuje satysfakcją podróżujących Kolejami Mazowieckimi – zauważył członek zarządu Rafał Rajkowski.

W spotkaniu uczestniczyli też: członek zarządu, dyrektor finansowy Kolei Cezary Lewandowski, dyrektor projektu KM Magdalena Dankowska oraz dyrektor Stadler Service Polska Paweł Gręda.

 

Liczba wyświetleń: 663

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.