Aktualności
Ostrowskie Jatki odzyskały dawny blask
2018.09.12 14:55 , aktualizacja: 2020.07.02 14:44
Autor: Agnieszka Plaskota (OR), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
- Tu będą się odbywać imprezy...
- W otwarciu Jatek...
- Dzięki funduszom unijnym...
- Jatki powstały w 1903 r. ,...
- Koncertem fortepianowym...
Mieszkańcy północnego Mazowsza mogą cieszyć się kolejnym zrewitalizowanym zabytkiem. Unikatowy budynek Jatek położony w centrum Ostrowi Mazowieckiej, zamienił się w tętniąca życiem instytucję kultury. W uroczystej inauguracji działalności obiektu udział wzięła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.
Miejsce z historią
Jatki powstały w 1903 r. jako budynek pełniący funkcje użytkowe. Przez lata stał niezagospodarowany ulegając stopniowemu zniszczeniu. Został zrewitalizowany w ramach unijnego projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014–2020 o wartości ponad 5 mln zł , z czego dofinansowanie wyniosło przeszło 3,5 mln zł. Od 2016 r. przeprowadzono szereg prac remontowych i konserwatorskich. Do najważniejszych należało wykonanie nowych stropów, posadzek, wzmocnienie murów, a także wymiana dachu, okien i drzwi. Dodatkowo budynek dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wnętrza zostały zmodernizowane, a nowa powierzchnia użytkowa budynku pozwoli przystosować go do funkcji wystawienniczych, edukacyjnych oraz muzycznych.
Dobre wieści dla ostrowian
W odrestaurowanym obiekcie odbywać się będą imprezy kulturalne, wystawy, konferencje, a także przedstawienia i koncerty. Większa oferta kulturalna będzie sprzyjać integracji społecznej mieszkańców całego subregionu ostrołęckiego.
– To bardzo oczekiwany i interesujący projekt o zasięgu regionalnym, który przyczyni się do większego zainteresowania turystycznego miastem i jego historią. Cieszę się, że beneficjenci nauczyli się zdobywać środki zewnętrzne i racjonalnie je wykorzystywać – pogratulowała ostrowianom wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.
Uroczystemu otwarciu towarzyszyła wystawa prac malarskich autorstwa Jana Kantego Pawluśkiewicza.
Liczba wyświetleń: 459
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.