Aktualności

I Kongres Historycznych Miejscowości Mazowsza

2018.09.13 10:20 , aktualizacja: 2018.09.19 15:07

Autor: Katarzyna Głodowska (Mazowiecki Instytut Kultury), Wprowadzenie: Paweł Burlewicz

Widok z lotu ptaka na historyczne centrum Żyradowa, kościół i domy z cegły Żyrardowska osada fabryczna...

W Warszawie i Górze Kalwarii w dniach 14–15 września odbędzie się spotkanie samorządowców i ekspertów. Posłuży lepszej promocji mających wspaniałe zabytki i tradycję, a mniej znanych części regionu.

 

Wydarzenie ma skupić środowisko samorządowców, instytucji publicznych, organizacji pozarządowych i innych ekspertów z województwa mazowieckiego. Po raz pierwszy przedstawiciele tych grup spotkają się, aby poznać dobre praktyki z zakresu turystyki kulturalnej i znaleźć inspirację do promocji swoich ośrodków.

 

Nie tylko stolica

Celem Kongresu jest uświadomienie wszystkim Polakom, że Mazowsze to nie tylko Warszawa i poza stolicą ma wiele do zaoferowania jeśli chodzi o kulturę, historię i dziedzictwo narodowe. Spotkanie ma rozpocząć proces integracji środowiska osób odpowiedzialnych za rozwój miejscowości. Kongres stworzy przestrzeń, w której samorządowcy z urzędów gminnych, miejskich, powiatowych i wojewódzkich spotkają się, aby wymienić wiedzą, kompetencjami i doświadczeniami z zakresu rozwoju miast i regionów.

 

– Cele Kongresu są trzy: wymiana informacji, doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie ochrony, rewitalizacji, zrównoważonego rozwoju i promocji historycznych miejscowości województwa mazowieckiego – powiedział prezes stowarzyszenia „Ład na Mazowszu” Grzegorz Kostrzewa-Zorbas, przedstawiciel jednego z organizatorów wydarzenia. Są nimi również m.in. Mazowiecki Instytut Kultury i Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie. Honorowy patronat nad kongresem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Wydarzenie uzyskało też patronat Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.

 

Wykorzystać potencjał

Efektem tej długofalowej współpracy ma być zaktywizowanie samorządów w celu podjęcia działań w ośrodkach, które nie wykorzystują jeszcze swojego kulturowego potencjału. Popularyzacja wiedzy o historycznych miejscowościach, ich dziedzictwie i krajobrazie kulturowym ma zachęcić turystów krajowych i zagranicznych do odkrywania niezwykłych zakątków Mazowsza, do tej pory nieznanych szerszej publiczności.

 

Wstęp na spotkania kongresu jest bezpłatny, po zarejestrowaniu się na . Dokładny program konferencji i materiały wideo na stronie Mazowieckiego Instytutu Kultury.

 

 

Liczba wyświetleń: 415

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.