Aktualności

Poznaliśmy laureatów I edycji konkursu „Opiekun stypendysty”

2018.09.13 12:00 , aktualizacja: 2018.09.17 08:59

Autor: Na podst. informacji Biura Prasowego UMWM oprac. Kamil Opara, Wprowadzenie: Kamil Opara

Marszałek oraz członek zarządu stoją wraz z laureatką oraz innymi nagrodzonymi osobami Anna Świerczewska,...
Marszałek wręcza dyplom nagrodzonemu nauczycielowi Krzysztof Łajca z Zespołu...
Marszałek wręcza dyplom nagrodzonej nauczycielce W gronie najlepszych...
Goście są zgromadzeni w sali Liczne grono nauczycieli...
W sali siedzą goście zaproszeni na uroczystość Swoich opiekunów...
Marszałek oraz członek zarządu województwa Elżbieta Lanc stoją w otoczeniu kilku nagrodzonych nauczycieli Barbara Oracz z Zespołu...
Nagrodzona nauczycielka stoi wraz z marszałkiem i członkiem zarządu Jedną z laureatek konkursu...
Nagrodzona przyjmuje dyplom od marszałka i członka zarządu Nagrodę odebrała Agnieszka...

Nauka popłaca. Wiedzą o tym uczniowie, którzy w ciągu ostatnich 20 lat korzystali ze stypendium samorządu Mazowsza. W tym roku postanowiono wyróżnić także nauczycieli, którzy kształcili najzdolniejszych. Poznaliśmy zwycięzców. Wyróżnienia odebrały również placówki, które mogą pochwalić się największą liczbą stypendystów w swoim regionie.

 

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie. Gratulacje laureatom złożyli marszałek Adam Struzik oraz członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

 

Najlepsi nauczyciele…

Ideą nowej inicjatywy samorządu Mazowsza było wyróżnienie nauczycieli, którzy z pasją i zaangażowaniem kształcą młode umysły. Konkurs dedykowany był kadrze, pedagogom szkolnym, ale także doradcom zawodowym sprawującym opiekę dydaktyczną nad stypendystami. Nagrodzono opiekunów uczniów, którzy w zeszłym roku szkolnym realizowali projekty edukacyjne w ramach programów stypendialnych Mazowsza („Mazowiecki program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych – najlepsza inwestycja w człowieka” i „Mazowsze – stypendia dla uczniów szkół zawodowych”).

O tytuł zwycięzcy konkursu „Opiekun stypendysty” walczyło ponad 70 nauczycieli z regionu. Komisja konkursowa nagrodziła grono 36 laureatów, z których każdy otrzymał nagrodę finansową w wysokości 2 tys. zł. W jury znajdowali się m.in. przedstawiciele kuratorium oświaty i Mazowieckich Samorządowych Centrów Doskonalenia Nauczycieli.

 

– Na Mazowszu mamy znakomitą kadrę nauczycielską. To ludzie przede wszystkim świetnie przygotowani do zawodu i mocno zaangażowani w swoją pracę, ale też z pasjami, którymi potrafią dzielić się ze swoimi uczniami. Potwierdzają to pedagodzy, których nagrodziliśmy w naszym nowym konkursie. Chcemy, aby obok niewątpliwej satysfakcji, którą czerpią z pracy z młodymi ludźmi, otrzymali jeszcze ten dodatkowy zastrzyk gotówki – podkreślił marszałek Adam Struzik.

 

 … i najlepsze szkoły

Wykształcone, kompetentne i zaangażowane grono pedagogiczne, pomagające ambitnym uczniom realizować pasje, to ważny element sukcesu młodego naukowca. Jednak, by odnosić sukcesy, potrzebna jest jeszcze przestrzeń sprzyjająca nauce, skupieniu i pomysłowości, dobrze wyposażone sale zajęć, udogodnienia i wsparcie ze strony dyrekcji itp. Odpowiednie warunki, zapewniające komfort pracy, są kluczowe, dlatego szkoły rozwijające młode umysły także zasługują na wyróżnienie. Samorząd Mazowsza zdecydował o przyznaniu nagród placówkom, które wykształciły największą liczbę stypendystów.

 

– Za sukcesami młodych ludzi stoją oddani rodzice, fantastyczni nauczyciele, ale też szkoły, które zdolnym uczniom stwarzają odpowiednie warunki do nauki. Na Mazowszu mamy dobre szkoły z często wielowiekowymi tradycjami. Są to jednocześnie nowoczesne placówki, w których nasi stypendyści znajdą wszystko, co niezbędne do ich kompletnego rozwoju. W tym roku wyróżniamy również te szkoły, które mogą pochwalić się największą liczbą stypendystów. Gratuluję dyrektorom nagrodzonych placówek umiejętnego kierowania nimi – zaznaczyła członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

 

Zwycięzcy

Rekord nie tylko w swoim subregionie, ale i na całym Mazowszu, jeśli chodzi o liczbę stypendystów w roku szkolnym 2017/18, ustanowił Radom i Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 6 im. J. Kochanowskiego – aż 50 z nich uczęszczało do tej placówki. 14 stypendystów chodziło do Szkoły Podstawowej nr 5 im. Z. Niedziałkowskiej w Ostrołęce (lider subregionu). W subregionie ciechanowskim najliczniejsza grupa stypendystów to uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Wyspiańskiego w Mławie (12 osób). W subregionie płockim zwyciężyło Liceum Ogólnokształcące im. Marsz. St. Małachowskiego w Płocku6 najlepszych uczniów. Na Ziemi Siedleckiej najwięcej stypendystów, bo aż 11 ma I Liceum Ogólnokształcące im. B. Prusa w Siedlcach. W subregionie warszawskim z 21 zdolnymi, wyróżnionymi uczniami, liderem jest XIV Liceum Ogólnokształcące im. S. Staszica w Warszawie.

 

W ramach programu dla stypendystów szkół zawodowych na nagrodę zasłużyły placówki: Zespół Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie (42 uczniów), Zespół Szkół Zawodowych im. J. Ruszkowskiego w Pułtusku (subregion ciechanowski, 22 stypendystów), Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce (5 wyróżnionych), Zespół Szkół im. J. Iwaszkiewicza w Sochaczewie (16 stypendystów), Zespół Szkół Elektronicznych w Radomiu (39 zdolnych uczniów) oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Garwolinie (18 nagrodzonych).

Pliki do pobrania

Rozmiar: 73 kB, Liczba pobrań: 401, Dokument programu Microsoft Word

Liczba wyświetleń: 905

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.