Aktualności

Mazowieckie święto plonów

2018.09.17 10:40 , aktualizacja: 2018.09.17 12:34

Autor: Agnieszka Stabińska, Marcin Rzońca, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

 • marszalek Adam Struzik i Zespół Tańca Ludowego „Masovia” Politechniki Warszawskiej w Płocku Chleb - symbol pokoju (fot....
 • marszałek Adam Struzik całuje chleb Chleb w polskiej i...
 • marszałek Adam Struzik i wicemarszałek Wiesław Raboszuk dzielą się chlebem z uczestnikami dozynek Jedna z najważniejszych...
 • Zespół Tańca Ludowego „Masovia” Politechniki Warszawskiej w Płocku obrzęd wręczania i...
 • plenerowy ołtarz na terenie sierpeckiego skansenu, gdzie odprawiona była msza święta Msza święta dziękczynna za...
 • Pokaz kunsztu rękodzieła...
 • maszeruje Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Sierpc Młodzieżowa Orkiestra Dęta...
 • chleb z napisem powiat garwoliński Wypieczony z mąki z...
 • Marszałek Adam Struzik i...
 • marszałek Adam Struzik dzieli się chlebem ze starszą mieszkanką Mazowsza na wózku Szacunek dla wszystkich...
 • wieńce dożynkowe Niezwykłe i okazałe są...
 • przedstawiciele powiatu żyrardowwskiego z marszałkiem Adamem Struzikiem Gospodarz Mazowsza z...
 • przy scenie dożynkowej stoją laureaci konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy Nagroda za najpiękniejszy...
 • Na Dożynkach zakończono między innymi konkurs Na dożynkach zakończono...
 • jeden z zespołów ludowych - wspólna fotografia członków zespołu Muzeum Wsi Mazowieckiej w...

Podziękowania za plony, złożenie hołdu wszystkim pracującym na roli oraz ceremonie dożynkowe – tego nie mogło zabraknąć na Dożynkach Województwa Mazowieckiego, Diecezji Płockiej i Powiatu Sierpeckiego. Do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zjechali wszyscy, którym bliska jest Ziemia Mazowiecka. W skansenie żegnaliśmy też tegoroczne lato. Całość w pięknej i tradycyjnej oprawie obrzędowej.

 

W kulturze polskiej dożynki mają głębokie korzenie. I choć wiążą się z dawnym świętem Słowian, które przypadało na równonoc jesienną (23 września), to dziś mają charakter religijny – związany z podziękowaniem Bogu za plony oraz ludowy – związany z zabawą z okazji zakończenia zbiorów.

 

Wspólne świętowanie

Rozpoczęło się od przemarszu barwnego korowodu z wieńcami dożynkowymi w asyście Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP z Sierpca, Zespołu Tańca Ludowego „Masovia” Politechniki Warszawskiej w Płocku oraz Kurpiowskiego Zespołu POD BOREM z Zawad. Do Sierpca przybyło 30 delegacji wieńcowych z terenu województwa mazowieckiego i dziesiątki delacji gminnych i parafialnych, by wspólnie dziękować rolnikom i mieszkańcom wsi za trud codzienności na polu. Wśród gości korowodu szli gospodarze uroczystości, m.in. marszałek Adam Struzik i wicemarszałek Wiesław Raboszuk. Za tegoroczne plony dziękowano podczas mszy świętej pod przewodnictwem jego ekscelencji księdza biskupa Mirosława Milewskiego – biskupa pomocniczego diecezji płockiej. Oficjalne uroczystości zakończył obrzęd wręczania i dzielenia się chlebem, przygotowany i poprowadzony przez Zespół Tańca Ludowego „Masovia” Politechniki Warszawskiej w Płocku.

 

– Chleb w polskiej, a więc i naszej mazowieckiej tradycji to jeden z najsilniejszych symboli. Łamiemy się nim na znak pokoju i przyjaźni. Niech nigdy nie zabraknie go na naszych stołach. Dożynki to wielki dowód naszej wdzięczności Bogu i ludziom. To czas podziękowań mazowieckim rolnikom za ich trud i często niełatwą pracę, ale też okazja do świętowania tegorocznych zbiorów – podkreślił marszałek Adam Struzik.

 

– Święto plonów to ważny dzień dla każdego gospodarza. Jest uwieńczeniem jego całorocznego trudu i pracy. To nie tylko święto dziękczynienia, lecz również okazja do refleksji nad rytmem naszego życia – mówił wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Tradycją jest, że podczas dożynek wybierany jest najpiękniejszy wieniec dożynkowy  – w tym roku pierwsze miejsce przypadło powiatowi siedleckiemu. Wręczono także nagrody m.in. w konkursie Polski Producent Żywności – w gronie najlepszych znalazło się 12 firm i przedsiębiorstw.

 

Pożegnanie lata w skansenie

Na odwiedzających skansen w Sierpcu czekały pokazy wyplatania wieńców dożynkowych, warsztaty tradycyjnego rękodzieła artystycznego, a także kiermasz produktów regionalnych.  Tego dnia można było przyjrzeć się inscenizacjom tradycyjnych wiejskich prac i zajęć codziennych na wsi z wykorzystaniem dawnych sprzętów i narzędzi gospodarskich. Nie zabrakło warsztatów i animacji dla najmłodszych oraz degustacji regionalnych przysmaków.

Przez cały dzień na terenie muzealnej ekspozycji oprócz wystawy czasowej przedstawianej w chałupach i zagrodach pn.: „Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych" prezentowane były także prace i pokazy zajęć jesiennych związanych m.in. z porządkowaniem pola i ogrodu. Zaprezentowano również dawne maszyny rolnicze, a także ich nowoczesne odpowiedniki. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa Samorządu Województwa Mazowieckiego i Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, która pełna była smaku, zapachu, muzyki i tańca.

 

Nie tylko na ludową nutę

Pobyt w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu umilały koncerty zespołów folklorystycznych z różnych części Mazowsza – Zespołu Tańca Ludowego „Masovia” z Płocka, „Zespołu Ludowego Marysieńki Stare Szpaki”, „Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Łosickiej” – reprezentujące Ziemię Siedlecką. „Zespół Śpiewaczy Bieniędzice” do Sierpca przyjechał z Radomszczyzny, a „Kurpiowski Zespół Pod Borem z Zawad” spod Ostrołęki. Gwiazdami wieczoru byli ENEJ i SŁAWOMIR.

Liczba wyświetleń: 992

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.