Aktualności

30 lat Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego

2018.09.21 10:15 , aktualizacja: 2019.03.01 08:47

Autor: Piotr Pietrzak (Brudzeński Park Krajobrazowy), Wprowadzenie: Dorota Mądral

  • Marszałek Adam Struzik przemawia do uczestników uroczystości Marszałek Adam Struzik...
  • Pamiątkowe zdjęcie nagrodzonych z marszałkiem Struzikiem Z okazji 30-lecia istnienia...
  • Marszałek Struzik wręcza podziękowanie Jubileusz był okazją do...
  • Zdjęcia przedstawia osobę przemawiającą do uczestników konferencji Brudzeński Park...

Brudzeński Park Krajobrazowy funkcjonuje już od 30 lat. Z okazji jubileuszu w Ośrodku Rekreacyjno-Szkoleniowym w Cierszewie odbyła się konferencja. Uczestniczył w niej marszałek Adam Struzik, który wręczył Medale Pamiątkowe „Pro Masovia” oraz podziękowania.

 

Park jest największą atrakcją turystyczną gminy. Przyciąga turystów z odległych zakątków Mazowsza i kraju.

– Utworzenie Parku Brudzeńskiego było przedsięwzięciem o charakterze perspektywicznym z punktu widzenia ochrony środowiska, jak i podniesienia poziomu atrakcyjności turystycznej tych terenów. Park przyczynia się do ochrony obszarów, które obejmuje ze względu na ich wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe oraz walory krajobrazowe. Nie sposób pominąć również unikalnych walorów trzech zlokalizowanych na terenie parku rezerwatów przyrody: Sikórz, Brwilno i Brudzeńskie Jary. Równolegle z funkcjami turystycznymi Parku wyraźnie zaczyna się rozwijać na pobliskich obszarach oferta noclegowo-gastronomiczna, co jeszcze wzmacnia możliwości rozwoju – powiedział marszałek Adam Struzik.

Medale i podziękowania

Z okazji jubileuszu marszałek Adam Struzik przekazał Medal Pamiątkowy „Pro Masovia” dla Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego. Medal otrzymał także Sylwester Chołast, dyrektor Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych. Dyplomami uznania za wieloletnią i pełną zaangażowania pracę na rzecz ochrony mazowieckiej przyrody, jej bogactwa i różnorodności uhonorowani zostali: Tomasz Duda oraz Ludwik Ryncarz.

 

Historia Brudzeńskiego Parku

Park został utworzony 9 czerwca 1988 r. Jego powierzchnia wynosi 3171 ha, zaś otuliny 4397 ha. Jest położony w powiecie płockim, na obszarze Gminy Brudzeń Duży i Stara Biała. Obejmuje dolinę Skrwy Prawej, a także przylegające kompleksy leśne w uroczyskach Brwilno, Sikórz i Brudzeń oraz fragment polodowcowy Rynny Karwosiecko–Cholewickiej. W otulinie parku znajduje się drugi dopływ Skrwy – Wierzbica. W dolinie Skrwy znajdują się wielopoziomowe terasy rzeczne oraz strome skarpy pocięte jarami, parowami i wąwozami. Rzeka silnie meandruje. W dolinach dopływów Skrwy spotykać można ciekawe formy rzeźby polodowcowej. Na terenie parku i otuliny występuje około 1000 gatunków zwierząt lądowych i wodnych.

Liczba wyświetleń: 407

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.