Aktualności

Pikniki w Siedlcach i Radomiu

2018.09.24 12:30 , aktualizacja: 2018.09.25 13:31

Autor: Eliza Śniegocka-Walkiewicz (ZD), Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Do wykonywania badań...
  • Pikniki Rodzinne z Sercem...
  • Na radomskim pikniku...
  • O ważności działań...
  • Elżbieta Lanc mierzy ciśnienie krwi, siedząc na łózku diagnostycznym w namiocie W badaniach...
  • O powodzeniu akcji świadczą...

Piknik Rodzinny z Sercem to akcja łącząca przyjemne z pożytecznym. To nie tylko profilaktyka, ale też przyjemnie spędzony czas, na który zapraszane są całe rodziny. Siedlecki piknik odwiedziła członek zarządu Elżbieta Lanc, a radomski – członek zarządu Rafał Rajkowski.

 

Mimo niesprzyjającej aury na „Piknik Rodzinny z Sercem” przyszło wiele osób. Nic dziwnego – żadna pogoda nie powinna nas skłaniać do zaniedbywania naszego zdrowia. Tym bardziej jeśli jest okazja do darmowej, specjalistycznej konsultacji. Podczas wydarzenia uczestnicy mogli wykonać podstawowe badania profilaktyczne oraz porozmawiać o zdrowiu ze specjalistami, którzy na co dzień pracują w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim im. św. Jana Pawła II w Siedlcach.

– Edukacja i profilaktyka zdrowotna są bardzo ważnymi elementami w zapobieganiu chorobom. Niezwykle istotne jest, aby badać się regularnie oraz znać zagrożenia związane z chorobami układu naczyniowo-sercowego. Cieszę się, że tak wielu Siedlczan jest zainteresowanych swoim zdrowiem – powiedziała Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Uczniowie Szkoły Promocji Zdrowia w Siedlcach edukowali w zakresie: higieny jamy ustnej, udzielania pierwszej pomocy oraz mycia i dezynfekcji rąk.

Można też się było sprawdzić w „Teście wiedzy o zdrowiu”. Osoby wypełniające test musiały się znać nie tylko na profilaktyce chorób naczyniowo-sercowych, ale również na budowie ludzkiego ciała oraz zasadach pierwszej pomocy. Dla zwycięzców czekały upominki ufundowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Piknik zakończył się wspólnym tańcem.

 

Na piknik z sercem do skansenu

Natomiast w niedziele mieszkańcy Radomia i okolic mieli okazję zbadać swoje zdrowie w niezwykłej atmosferze Muzeum Wsi Radomskiej. Pośród zieleni, z daleka od miejskiego zgiełku uczestnicy Pikniku mogli między innymi: zmierzyć poziom glukozy i cholesterolu, wykonać pomiar BMI. Tradycyjnie już największym zainteresowaniem cieszyły się porady kardiologów i badanie poziomu glukozy. Do wykonywania badań przekonywali między innymi Rafał Rajkowski, członek zarządu województwa mazowieckiego, Bożenna Pacholczak, wiceprzewodnicząca sejmiku województwa mazowieckiego oraz dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej  Ilona Jaroszek-Nowak.

– Każdy z nas ma tylko jedno serce, dlatego ważne jest abyśmy o nie dbali każdego dnia. Ale aby umiejętnie o nie dbać, ważna jest odpowiednia wiedza. Jest to o tyle istotne, że choroby układu krążenia są jednym z najczęstszych powodów zgonów na Mazowszu – podkreślił Rafał Rajkowski, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Podczas pikniku zrobiono 1,435 badań. Prawie 10 proc. przebadanych osób skierowano na dalszą diagnostykę. Na uczestników pikniku czekało także wiele atrakcji: występy zespołów ludowych, degustacje naturalnych produktów, pokazy straży pożarnej i policji oraz pokazy magika edukującego nt. czystego powietrza. Nie zbrakło także konkursu na temat zdrowia.

 

Nie tylko serce

Pikniki są nie tylko okazją do wykonania badań związanych z chorobami układu krążenia. Można także wykonać inne ważne badania. Jednym z nich jest test na WZW, badanie w kierunku wykrycia wirusa zapalenia wątroby typu C. Hepatitis C virus (HCV) jest obecnie jednym z najgroźniejszych wirusów powodujących zapalenia wątroby.

W ramach obchodów Światowego Dnia Serca dotychczas odbyło się pięć pikników w: Ostrołęce, Warszawie, Płocku, Siedlcach i Radiom. W najbliższy piątek (28 września) zapraszamy do Ciechanowa. Będzie to ostatnie wydarzenie z tej serii. Organizatorem „Pikników rodzinnych z sercem” jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

 

Liczba wyświetleń: 438

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.