Aktualności

Płocki most ma 80 lat

2018.09.24 12:50 , aktualizacja: 2018.09.25 09:46

Autor: Opr. Dorota Mądral, Wprowadzenie: Dorota Mądral

  • Zdjęcia przedstawia moment wręczenia Medalu Pamiątkowego Marszałek Adam Struzik...
  • Na zdjęciu znajdują się osoby nagrodzone medalami pozujące do pamiątkowej fotografii Marszałek Adam Struzik...
  • Zdjęcia przedstawia gości zaproszonych na uroczystość W Płocku odbyły się...

80 lat temu został otwarty most drogowo-kolejowy im. Legionów Józefa Piłsudskiego przez Wisłę w Płocku. W obchodach tej rocznicy wziął udział marszałek Adam Struzik. Przekazał rodzinie inż. Aleksandra Witkowskiego Medal Pamiątkowy „Pro Masovia”.

 

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w bazylice katedralnej w Płocku. Następnie odsłonięta została tablica pamiątkowa na prawym przyczółku mostu. Kolejnym elementem uroczystości było nadanie imienia inż. Aleksandra Witkowskiego skwerowi sąsiadującemu z tym przyczółkiem. Otwarto także wystawę prezentującą 80-letnią historię płockiej przeprawy wiślanej. Przy tej okazji wręczone zostały medale pamiątkowe. Wśród nagrodzonych znalazł się m.in. marszałek Adam Struzik.

– Cieszę się, że mogłem uczestniczyć w tej tak podniosłej i ważnej uroczystości. Jest mi ogromnie miło, że mogłem spotkać się i podziękować rodzinie inż. Witkowskiego za jego ogromny i nieoceniony wkład w budowę tylu i tak ważnych mostów, w tym również tego na Wiśle w Płocku – mówił marszałek Adam Struzik.

Zasłużony budowniczy

Inż. Aleksander Witkowski urodził się w 1898 r. W 1927 r. uzyskał stopień inżyniera dróg i mostów na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. Po wojnie pracował m.in. w Ministerstwie Komunikacji, Ministerstwie Transportu Drogowego i Lotniczego. W 1966 r. przeszedł na emeryturę, mimo to nadał pozostał aktywny zawodowo. Był odpowiedzialny za budowę i odbudowę wielu mostów przez Wisłę: m.in. w Modlinie, Wyszogrodzie, Płocku, Toruniu, Grudziądzu, na Bugu, Narwi i Warcie. Zajmował się też projektowaniem. Jest autorem i współautorem projektu obustronnych dojazdów do mostu drogowo-kolejowego w Płocku, rekonstrukcji przęsła stalowego o rozpiętości 55 m w odbudowywanym moście drogowo-kolejowym w Płocku. Zmarł 14 marca 1986 r. w Warszawie.

Liczba wyświetleń: 248

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.