Aktualności

Pożegnanie Lata w Żelechowie

2018.09.24 13:00 , aktualizacja: 2018.09.26 13:14

Autor: Grzegorz Skolimowski (OR), Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Na zdjęciu widać Zespól prezentujący muzykę romską. Tancerki są ubrane w barwne szerokie sukienki. Gwiazdą wieczoru był...
  • Wicemarszałek Janina Ewa...
  • Na zdjęciu widać prace przedstawiające dawny wygląd Żelechowa i uczestników festynu oglądających wystawę Wystawa prac prezentujących...
  • Na zdjęciu widać dzieci podczas lepienia pierogów Warsztaty kulinarne...
  • Na scenie w strojach ludowych występują członkinie zespołu ludowego „Łomniczanki”. Występ zespołu ludowego...

W Żelechowie (powiat garwoliński) młodsi i starsi wspólnie żegnali ciepłe lato. Na scenie nie zabrakło atrakcji dla uczestników festynu, a warsztaty kulinarne, zwłaszcza degustacja potraw, cieszyły się dużym zainteresowaniem. W spotkaniu wzięła udział wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska. 

 

– Wspólne spędzanie czasu integruje. Cieszę się, widząc tak wielu mieszkańców Żelechowa, tych młodszych i tych trochę starszych, którzy postanowili wspólnie spędzić to popołudnie. To dobra okazja do przypomnienia sobie historii i tradycji, a także dobrej zabawy – mówiła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

 

Roztańczony Żelechów

Imprezę rozpoczął występ grupy dziecięcej „Rozśpiewane perełki” działającej przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Żelechowie. Dzieci zaśpiewały piosenki z lat młodości ich rodziców – lat 70-tych, 80-tych i 90-tych. Na scenie zaprezentował się też Żelechowski Teatr „Niby Nic” w spektaklu „Bajki samograjki” przygotowanym specjalnie dla dzieci. Dorośli aktorzy zaprezentowali własne interpretacje najpopularniejszych bajek z kanonu literatury dziecięcej, aktywnie włączając do udziału dzieci i młodzież. Nie zabrakło także występu Zespołu Ludowego „Łomniczanki”. W swojej twórczości zespół nawiązuje do tradycji ludowej, wiejskich obyczajów i obrzędów. Na scenie zaprezentowali się również mieszkańcy w bloku pt. „Rodzinne Muzykowanie”. Wystąpiły zespoły „Fantazja” z Księżomierzy oraz „Cyganeria” z Góry Puławskiej. Gwiazdą wieczoru był Cygański Zespół „Bogdan Trojanek&Terne Roma”.

 

Wystawy i degustacje

Imprezie towarzyszyło wiele atrakcji dodatkowych, skierowanych zarówno dla najmłodszych, jak i starszych uczestników. Zorganizowano wystawę prac plastycznych pt. „Żelechów dawniej” autorstwa lokalnego artysty, zainspirowanych starymi fotografiami Żelechowa. Podczas imprezy zaprezentowały się również Koła Gospodyń Wiejskich w Kębłowie i Łomnicy, które przygotowały degustację potraw i wypieków połączoną z warsztatami kulinarnymi dla najmłodszych. Koła przygotowały również prezentację twórczości ludowej oraz dawnych form folkloru ludowego.

Celem imprezy było podjęcie działań zmierzających do przekraczania barier „gett pokoleniowych” w polu kultury poprzez inicjowanie działań kulturalnych umożliwiających uczestnictwo w nich poszczególnych grup wiekowych.

 

Organizatorzy imprezy otrzymali dofinasowanie w kwocie 20 tys zł ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego, w ramach Programu B.2.2: Kultura łączy pokolenia, zawartego w Strategii rozwoju kultury w województwie mazowieckim na lata 2015–2020.

 

Liczba wyświetleń: 264

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.