Aktualności

Ponad 25 mln zł z UE dla Jabłonny, Kobyłki i przychodni w Piastowie i na Żoliborzu

2018.09.26 15:30 , aktualizacja: 2018.09.27 09:40

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

Beneficjenci z symbolicznymi czekami. Wśród nich stoi Elżbieta Lanc Symboliczne czeki już...

Gmina Jabłonna zainwestuje w ścieżki rowerowe, Kobyłka – w budowę parkingu „Parkuj i Jedź", z kolei przychodnie SPZOZ PIASTUN w Piastowie i SPZZLO Warszawa Żoliborz przeznaczą środki unijne na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego. Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego projekty te otrzymają łącznie ponad 25,7 mln zł dofinansowania w ramach RPO WM 20142020. Umowy w tej sprawie podpisali wicemarszałek Wiesław Raboszuk, członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc oraz beneficjenci.

 

– Ponad 25 mln trafia do mieszkańców Mazowsza. Są to bardzo ważne projekty i długo wyczekiwane przez mieszkańców inwestycje, które będą zrealizowane dzięki wnioskom, przygotowanym przez dobre zespoły, pod nadzorem wójtów, burmistrzów, czy dyrektorów placówek medycznych. Trzeba o tym mówić, bo za podpisywanymi dziś umowami stoją zespoły ciężko pracujących na ten sukces. Z tej wiedzy i umiejętności współpracy korzystają lokalne społeczności. Dzięki tej pracy powstają kilometry dróg i ścieżek rowerowych, świetne placówki zdrowia, czy długo wyczekiwane parkingi „Parkuj i Jedź” – mówiła członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

System dróg rowerowych w gminie Jabłonna

Już niebawem dzięki ponad 15,6 mln zł wsparcia z UE w gminie Jabłonna zostanie wybudowanych ponad 14 km ścieżek rowerowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą, czyli chodnikami, wiatami rowerowymi i punktami wypoczynku. W ramach projektu powstaną także dwa obiekty „Bike&Ride”, w których powstanie 100 stanowisk postojowych dla rowerów. Dodatkowo, w ciągu planowanych ścieżek rowerowych, wymienionych zostanie 256 punktów oświetlenia ulicznego.

Projekt będzie realizowany na obszarze administracyjnym gminy Jabłonna i uzupełni sieć dróg rowerowych sąsiednich gmin: Warszawy, Legionowa, Nowego Dworu Mazowieckiego, Czosnowa oraz Łomianek. Budowa ścieżek rowerowych zmniejszy natężenie ruchu samochodowego, ograniczy zanieczyszczenie środowiska naturalnego i poziom hałasu.

 

Budowa parkingu „Parkuj i Jedź” przy PKP Kobyłka

Do Kobyłki trafi ponad 4,5 mln zł unijnego wsparcia na budowę parkingu „Parkuj i Jedź”. Część A i C parkingu usytuowana będzie po południowej stronie linii kolejowej, przy ul. Warszawskiej, w miejscu obecnych „dzikich” parkingów, natomiast – część B powstanie po północnej stronie przy ul. Granicznej. Trzyczęściowy parking obejmie 286 miejsc postojowych dla samochodów, w tym 11 dla osób niepełnosprawnych oraz 96 miejsc postojowych dla rowerów. Parking będzie stanowił funkcjonalne połączenie z przystankami publicznego transportu: PKP, autobusowym oraz z planowanymi ścieżkami rowerowymi. W ramach projektu wykonana zostanie także infrastruktura towarzysząca m.in.: miejsca parkingowe dla rowerów, chodniki, przejścia dla pieszych oraz oświetlenie terenu w technologii LED.

Realizacja projektu zapewni sprawną przesiadkę między samochodem, rowerem a transportem publicznym – kolej lub autobus. Większa liczba miejsc postojowych zachęci mieszkańców do podróżowania transportem publicznym, dzięki czemu zmniejszy się poziom emisji substancji szkodliwych do środowisk. 

 

Lepsza jakość usług medycznych w Piastowie

Miasto Piastów pozyskało ponad 3,8 mln zł na rozwój usług medycznych i diagnostycznych w SP ZOZ PIASTUN. W ramach projektu zakupionych zostanie aż 91 sztuk sprzętu medycznego, będzie to np. ultrasonograf wraz z wyposażeniem, cyfrowy aparat RTG, zestaw do pracowni kardiologicznej, lampa operacyjna, aparat do znieczuleń ogólnych, stół z wyposażeniem do artroskopii barku, kolana oraz do laparoskopii, zestaw do chirurgii małoinwazyjnej czy sprzęt do rehabilitacji. Dzięki takiemu wyposażeniu, placówka rozszerzy swoją ofertę o nowe badania i zabiegi dla pacjentów.

Dodatkowo postęp leczenia będzie monitorowany: od momentu rejestracji do momentu przeprowadzenia badania i wydania opisu. Będzie to możliwe, dzięki systemowi RIS (Radiologiczny System Informatyczny). Pozwoli on również na sprawne zarządzanie zleceniami, finansami oraz na integrację z centralnym systemem informatycznym placówki. Kolejny zakupiony system to System PACS, będzie on służył do archiwizacji i dystrybucji obrazów w ramach diagnostyki obrazowej.

 

Nowoczesny sprzęt medyczny w SPZZOL Warszawa-Żoliborz

Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Żoliborz obejmuje dzielnice Żoliborz, Bielany oraz gminę Łomianki. Siedziba zakładu mieści się przy ul. Szajnochy 8, a w skład zespołu wchodzi 12 przychodni, w których funkcjonują poradnie specjalistyczne i pracownie diagnostyczne. Przychodnia stawia na wysoką jakość świadczonych usług medycznych, dlatego pozyskała unijne środki na zakup nowego sprzętu medycznego, takiego jak: kolposkop, aparat do elektrokoagulacji, kardiotokograf, aparaty USG, fotel ginekologiczny, detektor tętna płodu, mammograf cyfrowy wraz z montażem w pracowni RTG, holter EKG, stół rehabilitacyjny do trakcji kręgosłupa. Realizacja projektu skróci czas oczekiwania na leczenie. Dodatkowo ideą przedsięwzięcia jest to, aby pacjenci leczeni w tak doposażonej placówce unikali hospitalizacji.

 

Liczba wyświetleń: 388

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.