Aktualności

Studenci lubią urząd

2018.10.01 11:50 , aktualizacja: 2018.10.01 12:15

Autor: opr. Kamil Opara, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • zastępca dyrektora Departamentu ds. Kadr i Płac Wiesława Miecznikowska wręcza dyplom ukończenia praktyk jednej ze studentek Certyfikaty ukończenia...
  • podsumowanie wrześniowych pralktyk w urzędzie Praktyki w UMWM w 2018 r....
  • wspólne zdjęcie wrześniowych praktykantów Wspólne zdjęcie - miły...

W trakcie wakacji niemal setka studentów z Mazowsza odbywała praktyki w urzędzie marszałkowskim w ramach autorskiego programu Samorządu Województwa Mazowieckiego „Praktyki u Marszałka”. Praktykanci zdobywali wiedzę i nowe umiejętności w departamentach urzędu w Warszawie oraz w jego delegaturach w Ciechanowie, Płocku, Siedlcach, Ostrołęce i Radomiu. IV edycja programu dobiegła końca, a studenci już dziś wrócili na mazowieckie uczelnie.

 

Inwestycja w przyszłość

Znalezienie dobrej pracy to ciągle problem, zwłaszcza dla młodych ludzi. Dlatego tak cenne są różnego typu praktyki i staże oferowane przez firmy i instytucje. „Praktyki u Marszałka” to świetny sposób, by zdobyć przydatne umiejętności i poznać specyfikę pracy w administracji publicznej.

 

– Przez letnie miesiące mieliśmy okazję gościć w urzędzie młodych, kreatywnych i ambitnych praktykantów, którzy uczestniczyli w IV edycji programu „Praktyki u Marszałka”. Praktykanci mogli poznać specyfikę pracy w urzędzie, a przede wszystkim zdobyli, tak potrzebne na współczesnym rynku pracy doświadczenie zawodowe – podkreśliła zastępca dyrektora Departamentu ds. Kadr i Płac Wiesława Miecznikowska.

 

„Praktyki u Marszałka”

To specjalny, realizowany już od 4 lat, program praktyk w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie. Praktykantem może zostać student, który ukończył co najmniej I rok studiów stacjonarnych w uczelni wyższej (państwowej lub prywatnej) na terenie województwa mazowieckiego. Kierunek nie jest ważny – praktyka ostatnich lat pokazuje, że w urzędzie odnajdują się studenci zarówno administracji czy prawo, jak i ekonomii, zarządzania czy geologii. Kandydat musi też być zameldowany na Mazowszu. Później przebiega rekrutacja polegająca na teście wiedzy o regionie i strukturze urzędu, a następnie rozmowie kwalifikacyjnej (gdy jest więcej niż 1 kandydat na dane miejsce). Kandydaci mają możliwość wyboru miejsca praktyk, w jednej z wielu komórek organizacyjnych urzędu (wydziały/biura), w tym także w delegaturach w Ciechanowie, Ostrołęce, Płocku, Radomiu lub Siedlcach. Każdemu praktykantowi przydzielany jest opiekun, który powierza mu zadania i służy pomocą oraz radą.

 

Dlaczego warto?

Praktykanci mają możliwość zapoznania się ze specyfiką pracy w urzędzie. Wykonują wiele ciekawych zadań, mają m.in. bezpośrednią styczność z aktami prawa administracyjnego, uczestniczą w konferencjach i spotkaniach. Współpracują z profesjonalnym zespołem pracowników urzędu, w miłej i komfortowej atmosferze. Główną ideą programu jest przekazanie uczestnikowi wiedzy praktycznej, przydatnej, a nie suchej teorii. Praktykanci za swoją pracę dostają wynagrodzenie, które z roku na rok rośnie. W tej edycji wyniosło 2055 zł brutto.

O popularności praktyk w urzędzie świadczy choćby tegoroczna liczba uczestników – w sumie praktyki w UMWM w 2018 r. odbyło 99 osób (33 w lipcu, 32 w sierpniu, 34 we wrześniu). Praktykanci mieli okazję pracować w jednym z 13 departamentów (36 wydziałów/biur) lub w jednej z 5 delegatur. Zostali ponadto przeszkoleni przez trenerów wewnętrznych – pracowników urzędu, jak również mieli okazję nabyć wiedzę z obszaru pierwszej pomocy przedmedycznej w ramach obowiązkowego szkolenia.

 

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do śledzenia strony urzędu, na której odpowiednio wcześniej pojawią się harmonogram i zasady rekrutacji do V edycji programu. Warto skorzystać z „Praktyk u Marszałka” w 2019 r.!

Liczba wyświetleń: 467

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.