Aktualności

Warszawskie liceum „Zasłużone dla Mazowsza”

2018.10.01 13:20

Autor: Justyna Michniewicz (KS), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Przewodniczący sejmiku Ludwik Rakowski wręcza wyróżnienie dyrektor Barbarze Kordas Słynny warszawski „Batory”...
  • Przemawia podczas uroczystości Przewodniczący sejmiku...
  • Na płaskorzeźbie Stefan Batory Emblemat szkoły, fot....

Warszawskie Gimnazjum i Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie razem z Niepodległą obchodzi w tym roku jubileusz 100-lecia działalności. Z tej okazji Sejmik Województwa Mazowieckiego nadał szkole Odznakę Honorową „Zasłużony dla Mazowsza”.

 

W imieniu sejmiku odznakę przekazał na ręce dyrektor Barbary Kordas przewodniczący sejmiku Ludwik Rakowski, podczas uroczystości jubileuszowych 28 września br.

 

Kuźnia osobowości

Liceum od początku istnienia – od 1 września 1918 r. – było placówką nowoczesną: z basenem, laboratoriami, kortem tenisowym, ogrodem botanicznym. W szkole działała „Pomarańczarnia”, czyli 23. Warszawska Drużyna Harcerska. Należeli do niej bohaterowie „Akcji pod Arsenałem”: Alek, Rudy, Zośka, a także Aleksander Kamiński, autor książki "Kamienie na szaniec". Uczniowie „Batorego” walczyli na wszystkich frontach II wojny światowej. Co trzeci „Batorak” poległ lub zmarł w latach wojny. Ich pamięć utrwaliła literatura wspomnieniowa i historyczna, poezja Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, muzyka Witolda Lutosławskiego. „Batoracy” – bohaterowie „Kamieni na szaniec” – stali się symbolami Polski Walczącej. Obecnie w szkole mieści się muzeum poświęcone historii szkoły i jej wychowanków, które odwiedza wiele wycieczek szkolnych z całej Polski, prowadzonych przez warszawskich przewodników śladami bohaterów „Kamieni na szaniec”.

 

Absolwentami „Batorego” byli między innymi Andrzej Gwiżdż – prof. nauk prawnych, Piotr Słonimski – prof. genetyk (twórca genetyki mitochondrialnej), Andrzej Łapicki – reżyser i aktor, Krystyna Siesicka – prozaik, autorka utworów dla młodzieży, Jerzy Świderski – prof. nauk medycznych (kardiolog, lekarz), Lucjan Szołajski – lektor filmowy, Grzegorz Białkowski – prof. fizyki (rektor UW), Daniel Olbrychski – aktor oraz Ewa Bem – piosenkarka i wokalistka jazzowa.

 

Szkoła z wynikami

Obecnie do II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Batorego uczęszcza 709 uczniów podzielonych na 23 klasy. Na poziomie każdego rocznika są po dwie klasy dwujęzyczne. Zdawalność matur w ostatnich latach wynosiła 100 proc. Wysokie wyniki absolwenci uzyskują również z Matury Międzynarodowej IB. Licealiści uczestniczą w wielu konkursach i olimpiadach w kraju i za granicą zajmując wysokie miejsca. Biorą też czynny udział w zajęciach pozalekcyjnych, takich jak olimpijskie koła (matematyczne, geograficzne, biologiczne i chemiczne), międzynarodowych warsztatach teatralnych oraz zajęciach sportowych.

 

Liczba wyświetleń: 349

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.