Aktualności

„Ochronka” już działa

2018.10.05 15:50 , aktualizacja: 2019.03.01 08:41

Autor: Opr. na podst. przesłanych mat., Wprowadzenie: Dorota Mądral

  • Na zdjęciu widać siedzących gości uczestniczących w uroczystym otwarciu W nowej sali...
  • Marszałek Adam Struzik przemawia do uczestników uroczystości. Przemówienie relacjonują media Marszałek Adam Struzik...
  • Jedno z odnowionych pomieszczeń przedszkola z nowym wyposażeniem Sale są nowoczesne i...
  • Tablica upamiętniająca historię "Ochronka" w Żyrardowie...

W Żyrardowie otwarto zrewaloryzowany budynek Miejskiego Przedszkola nr 9 tzw. „Ochronkę”. W uroczystości wziął udział marszałek Adam Struzik.

 

– Przywracanie dawnej świetności i nadawanie nowego znaczenia historycznym obiektom, to niezwykle ważne i potrzebne zadanie. Po rewitalizacji obiekt będzie mógł spełniać dodatkowe zadania o charakterze kulturalno-edukacyjnym. Znajdą się tu m.in. cyfrowe archiwum i nowa sala wielofunkcyjna. Żyrardów zyskał nową i przyjazną przestrzeń na organizację uroczystości i ciekawych zajęć. Cieszę się, że mogę uczestniczyć w tak ważnym wydarzeniu – powiedział marszałek Adam Struzik.

 

Żyrardowska „Ochronka”

Obiekt powstał 1875 r. jako ochronka dla dzieci pracowników zakładów lniarskich. Uczęszczały do niej dzieci od 2. roku życia. Przez ponad 140 lat budynek pełnił swoje pierwotne funkcje. W ramach zakończonej właśnie rewaloryzacji odnowione zostało prawe skrzydło obiektu i udostępnione nowe powierzchnie na potrzeby kultury. W nowej sali wielofunkcyjnej można organizować różne wydarzenia kulturalno-edukacyjne oraz ciekawe zajęcia pozaszkolne.

Projekt Urzędu Miasta Żyrardowa został zrealizowany we współpracy z Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie i Młodzieżowym Domem Kultury w Żyrardowie. Całkowita wartość tego przedsięwzięcia to blisko 4,1 mln zł, z czego ponad 2,6 mln zł stanowiło dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014–2020.

Liczba wyświetleń: 487

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.