Aktualności

Skansen w Wiączeminie już otwarty

2018.10.15 11:25 , aktualizacja: 2019.04.26 14:55

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Dorota Mądral

  • Drewniany dom z okiennicami i murowana z cegły świątynia z wieżą pokrytą blachą Skansen Osadnictwa...
  • Marszałek Adam Struzik podczas przemówienia W uroczystości otwarcia...
  • Drewniany dom pokryty słomianą strzechą W skansenie można zobaczyć...
  • Mężczyzna przygotowujący potrawę w miedzianym kociołku. Na drugim planie stół z produktami do degustacji i grupa zwiedzających jedną z zagród Podczas uroczystego...

Skansen Osadnictwa Nadwiślanego w Wiączeminie Polskim oficjalnie rozpoczął swoją działalność. W uroczystym otwarciu obiektu uczestniczył marszałek Adam Struzik.

 

Skansen w Wiączeminie prezentuje dorobek i kulturę olenderską na Mazowszu. Olendrami nazywano pierwszych kolonistów przybyłych z Holandii, Flandrii i Fryzji na Żuławy Wiślane, gdzie znaleźli schronienie przed prześladowaniami religijnymi. Do Wiączemina Polskiego, położonego na lewym brzegu Wisły, Olendrzy przybyli w połowie XVIII w. W tym czasie osiedlali się także na drugim brzegu rzeki, aż po okolice Warszawy.

– Skansen w Wiączeminie Polskim to kolejne klimatyczne i piękne miejsce na mapie Mazowsza. Muzealnikom i etnografom udało się tu odtworzyć fragment prawdziwej olenderskiej wioski. To kolejne urokliwe miejsce w województwie mazowieckim, które koniecznie trzeba odwiedzić – mówi marszałek Adam Struzik.

Pierwsi zwiedzający

Podczas uroczystości inaugurującej działalność skansenu wystąpiła orkiestra OSP Słubice, Ekumeniczny Chór Kameralny Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Warszawie. Odprawione zostało nabożeństwo ekumeniczne. Ponadto goście obejrzeli występ zespołu ludowego „Grzybowianki”, zespołu ludowego „URZECZEni”, a także wzięli udział w koncercie Kapeli Niwińskich. Można też było zwiedzić skansen.

 

Wiączemiński skansen

Skansen jest oddziałem płockiego Muzeum Mazowieckiego. Dzięki unijnemu wsparciu przyznanemu przez Samorząd Województwa Mazowieckiego w wysokości aż 3,3 mln zł wyremontowano kościół ewangelicki, szkołę oraz cmentarz, a także domy i gospodarstwa charakterystyczne dla osadników. Przeniesiono także kilka chałup i zabudowań gospodarczych z okolicznych miejscowości.

Liczba wyświetleń: 669

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.