Aktualności

Mazowsze inspiracją dla innych regionów Europy

2018.10.17 10:25 , aktualizacja: 2018.10.17 12:01

Autor: opr.Agnieszka Stabińska, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • marszałek Adam Struzik przy mównicy, otwiera forum rozwoju Mazowsza Maazowsze jest najszybciej...
  • uczestnicy forum siedzą w kilku rzędach, przy mównicy stoi marszałek Adam Struzik Rozpoczęło się 9. Forum...
  • przy mównicy stoi Christopher Todd, przedstawiciel Komisji Europejskiej Christopher Todd, dyrektor...

Rozpoczęło się 9. Forum Rozwoju Mazowsza. To wydarzenie o charakterze warsztatowo-konferencyjnym dotyczące rozwoju regionu. Poświęcone jest promocji funduszy unijnych, wymianie doświadczeń i dyskusjom o tym, jak wzmacniać innowacyjność i przedsiębiorczość województwa.

 

– Podczas ostatniego Tygodnia Regionów i Miast w Brukseli mówiliśmy o wzroście gospodarczym we wszystkich regionach europejskich. Analiza Eurostatu nie pozostawia cienia wątpliwości. Mazowsze znalazło się na 4 pozycji. Jesteśmy najszybciej rozwijającym się regionem w Europie. Możemy być dumni z naszych osiągnięć. W tym roku obchodzimy jubileusz 20-lecia samorządów powiatowych i wojewódzkich. To, co osiągnęliśmy w ciągu dwóch dekad przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Dla Mazowsza to oznacza cywilizacyjną zmianę. Przebyliśmy olbrzymi dystans, pomogły nam w tym także środki europejskie – mówił otwierając forum marszałek Adam Struzik.

 

– Mazowsze jest inspiracją dla innych regionów Europy. Nie tylko dogoniliście najlepszych, ale poszliście dalej. Marszałkowi Adamowi Struzikowi należą się wyjątkowe gratulacje oraz wszystkim osobom zaangażowanym w realizację Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014–2020 – podkreślił Christopher Todd, dyrektor Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej.

 

Forum

To dwa dni debat i warsztatów z udziałem blisko 100 ekspertów, pokazy projektów, wyniki badań, premiery np. prototypów, a także nowości z mazowieckich laboratoriów i ośrodków badawczych (w czterech strefach – Region Przyszłości, Ekoregion, Człowiek i Medycyna, Turystyka i Kultura).

 

Forum będzie okazją do tego, by przekonać się, jak fundusze europejskie, w połączeniu z wiedzą, kreatywnością i innowacyjnym podejściem przedstawicieli mazowieckiego biznesu, samorządu i nauki, zwiększają potencjał rozwojowy naszego województwa, ale też jak wpływają na zwiększenie jakości życia każdego z nas.

 

Organizatorem wydarzenia jest Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych.

 

Zapraszamy do oglądania transmisji na żywo.

 

Debata o przyszłości regionów

Dziś także Debata Marszałków Województw RP z udziałem m.in. Christophera Todda, dyrektora Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej oraz Roberta Dzierzgwy, dyrektora Departamentu Strategii i Rozwoju w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 

Przed rozpoczęciem dyskusji marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik odbierze nagrodę od Portalu Samorządowego za zajęcie pierwszego miejsca w plebiscycie na „Samorządowca Roku 2018 r.”

 

Szanse i wyzwania przyszłości

Przedstawiciele regionów oraz zaproszeni goście będą dyskutować o wieloletnich ramach finansowych, potrzebach i wyzwaniach przyszłości, w tym także o silniejszej polityce spójności dla europejskich regionów i miast w nowej perspektywie w latach 2021–2027 r. Regiony, w tym Mazowsze są jednymi z jej głównych beneficjentów.

 

Polityka spójności wspiera działania prowadzące do wyrównania warunków ekonomicznych i społecznych we wszystkich regionach Unii Europejskiej. To dzięki niej do regionu, miast, miasteczek i wsi trafiają środki, które służą modernizacji dróg, szkół czy szpitali, pomagają rozwijać przedsiębiorczość, innowacje i badania.

 

– Polityka spójności wyzwala rozwój gospodarczy i zmniejsza bezrobocie. To dzięki tym środkom zrealizowano, w niektórych regionach, ponad 61 proc. wszystkich inwestycji – zaznacza marszałek Adam Struzik.

Liczba wyświetleń: 480

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.