Aktualności

20-lecie Samorządu Województwa Mazowieckiego w radomskim muzeum

2018.10.16 14:30 , aktualizacja: 2018.10.17 14:40

Autor: oprac.na podst.zebr.mat., Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

fragment wystawy jubileuszowej Wystawa jubileuszowa...
jeden z obrazów na wystawie „Radomianie na drodze do niepodległości” Ekspozycja „Radomianie na...

Do końca roku w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu można oglądać ekspozycję podsumowującą dwudziestoletni okres współpracy placówki z Samorządem Województwa Mazowieckiego.

 

Przez ostatnie dwudziestolecie muzeum rozbudowało i wyremontowało swoja siedzibę, dzięki dotacji samorządu Mazowsza. Był to czas, w którym zrealizowano wiele inwestycji i zakupów, a także szereg interesujących wystaw historycznych oraz prezentujących dorobek kulturalny subregionu radomskiego.

 

Co zobaczymy na wystawie?

Ekspozycja jubileuszowa prezentuje – poprzez wieloformatowe wydruki fotograficzne – historię współpracy samorządu i muzeum. Pokazane są najważniejsze inwestycje, dzięki którym radomska placówka, a także jej oddziały: Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie i Muzeum Sztuki Współczesnej zrealizowały remonty i duże projekty. Można tu wymienić m.in. remonty – skrzydeł południowego i zachodniego w radomskiej placówce, tarasu przy gmachu głównym, oddziału Domu Gąski i Esterki oraz Muzeum Jana Kochanowskiego, zakup i montaż instalacji nowoczesnego systemu przeciwpożarowego, wymianę zniszczonej stolarki okiennej na nowoczesną, remont, zakup obrazów Jacka Malczewskiego oraz obiektów zabytkowych do siedziby muzeum. W sumie w latach 1999–2018 z budżetu samorządu województwa wyasygnowano kwotę ponad 9 mln zł.

 

Ekspozycji towarzyszy wydawnictwo pt. „Współpraca Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu z Samorządem Województwa Mazowieckiego” wydane przez Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

 

Wystawę można zwiedzać bezpłatnie.

 

Na 100-lecie Niepodległości

Radomianie na drodze do niepodległości” – to kolejna wystawa, którą od wczoraj można oglądać w muzeum. Ekspozycja, przygotowana wspólnie z Archiwum Państwowym w Radomiu, pokazuje mieszkańcom Radomia i regionu czas odzyskiwania niepodległości.

 

Zapraszamy mieszkańców Mazowsza do odwiedzania mazowieckich placówek kultury.

Liczba wyświetleń: 250

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.