Aktualności

Rozstrzygnięcie konkursu „O szablę Komendanta”

2018.10.18 15:30 , aktualizacja: 2019.03.01 08:10

Autor: Marta Jaroszewska (Biblioteka Pedagogiczna w Płocku), Wprowadzenie: Dorota Mądral

  • Laureaci konkursu trzymają pamiątkową szablę Zaszczytną "Szablę...
  • Pamiątkowe zdjęcie laureatki z osobami wręczającymi nagrodę Patronat honorowy nad...
  • Zdjęcie przedstawia laurata konkursu z dyplomem w gronie organizatorów i patronów honorowych Uroczyste podsumowanie...

W Sali Barokowej Muzeum Diecezjalnego w Płocku odbył się finał VII edycji konkursu literacko-historycznego „O szablę Komendanta” zorganizowanego przez Stowarzyszenie Patria Polonia oraz Bibliotekę Pedagogiczną w Płocku. W uroczystości wziął udział Tomasz Kominek, dyrektor płockiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie.

 

Patronat honorowy nad konkursem objęli marszałek Adam Struzik i starosta płocki Mariusz Bieniek. Celem konkursu jest przede wszystkim poszerzanie u uczniów wiedzy na temat historii Ojczyzny i regionu, kształtowanie oraz pogłębianie postaw patriotycznych, a przy okazji pobudzanie wrażliwości literackiej i aktywności twórczej uczniów. Tematyka tegorocznej edycji – „Drogi do wolności…” nawiązywała do upamiętnienia 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

– Rok 2018 jest niezwykle ważny dla wszystkich Polaków. Świętujemy doniosły i bardzo radosny jubileusz, będący najlepszą okazją do przypomnienia najważniejszych wydarzeń oraz postaci, dzięki którym nasza ojczyzna po 123 latach niewoli odzyskała suwerenność i wróciła na mapy świata. Drogi, które prowadziły Polskę do niepodległości były kręte, uświęcone krwią, ciężką pracą i determinacją. Te trudne doświadczenia kształtowały nas jako naród. I to do nich odnosiliście się Drodzy Uczniowie w konkursowych zgłoszeniach. Nie było to łatwe zadanie. Tym bardziej doceniam Waszą wrażliwość historyczną – zwrócił się w liście do uczestników marszałek Adam Struzik.

 

Zwycięzcy konkursu

Komisja konkursowa w składzie: ks. prof. Waldemar Graczyk, dyrektor Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, członek Komitetu Nauk Historycznych Polskiej Akademii Nauk, Anna Krusiewicz, nauczyciel konsultant w zakresie języka polskiego, historii i wos Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Płocku, Piotr Wodtke ze Stowarzyszenia Patria Polonia przyznała następujące nagrody i wyróżnienia: I miejsce, a tym samym symboliczną szablę otrzymała Zuzanna Tokarska z III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Dąbrowskiej w Płocku (opiekun: Monika Szpakowska), II miejsce: Zuzanna Prószyńska z Liceum Ogólnokształcącego im. mjra. Henryka Sucharskiego w Sierpca (opiekun: Marlena Peplinska), III miejsce: Kuba Krzemiński z Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie (opiekun: Iwona Szymerska). Wyróżnienia otrzymali: Adam Jarosław Kozakiewicz z III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Dąbrowskiej w Płocku (opiekun: Marta Wąsek), Jakub Kilanowski ze Szkoły Podstawowej w Borkowie Kościelnym (opiekun: Jolanta Szulecka), Marta Łaszkiewicz z Akademickiego Liceum Ogólnokształcące w Płocku (opiekun: Iwona Wierzbicka-Job).

Pozostali uczestnicy tegorocznego konkursu odebrali pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Podziękowania za przygotowanie uczniów do udziału w konkursie otrzymali nauczyciele, natomiast dyplomy uznania marszałka województwa mazowieckiego wręczono dyrektorom szkół biorących udział w konkursie. Decyzją komisji konkursowej oraz organizatorów zaszczytną „Szablę Komendanta”, ufundowaną przez marszałka województwa mazowieckiego, za upowszechnianie wiedzy o historii ziemi ojczystej, rozbudzanie ducha patriotyzmu i promowanie postaw obywatelskich otrzymało w tym roku III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Dąbrowskiej w Płocku.

Wspaniałą oprawę muzyczną po części oficjalnej zapewniła Grupa „ART” działająca przy Zespole Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie pod opieką Katarzyny Kamińskiej.

Liczba wyświetleń: 543

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.