Aktualności

Idiom polskości w szydłowieckim Muzeum

2018.10.19 11:25

Autor: Zofia Radwańska (MLIM w Szydłowcu), Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Pianista Paweł Kowalski przy fortepianie, w tle widac publiczność Wykonane z wrażliwością, w...
  • Pianista stoi przy fortepianie i kłania się publiczności Pianista wykonał także...
  • Pianista z kwiatami stoi przed publicznością By wysłuchać utwory...

Szydłowieckie muzeum obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczciło niezwykłym recitalem fortepianowym. Niezwykłym, bo wykonane utwory łączył jeden pierwiastek – polskość.

 

Tradycyjne utwory w niekonwencjonalnym wykonaniu

Recital „Wokół idiomu polskości” zagrał pianista Paweł Kowalski. Było to swoiste muzyczne postscriptum, wpisujące się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W Sali Kominkowej szydłowieckiego zamku licznie zebrani goście (przybyli także z odległych miast Polski) wysłuchali nokturnów, preludiów, mazurków, polonezów i etiud autorstwa takich mistrzów jak: Fryderyk Chopin, Ignacy Jan Paderewski i Karol Szymanowski. Wykonane z wrażliwością, w niekonwencjonalnej interpretacji utwory polskich twórców poruszyły publiczność i trafiły głęboko do ich serc.

 

Była też bardziej nowoczesna muzyka

Poza zapowiedzianym programem pianista wykonał ujmująco utwór Krzysztofa Komedy z filmu „Dziecko Rosemary” we własnej aranżacji, dedykując go młodzieży obecnej na recitalu. Na zakończenie zagrał Etiudę c-moll op.10 nr 12 Etiudę Rewolucyjną, która została nagrodzona przez słuchaczy gromkimi brawami i owacją na stojąco. Artysta na bis zagrał kompozycję Wojciecha Kilara z filmu „Smuga cienia”. Po recitalu był także czas na indywidualne pytania oraz autografy. Zebrani goście następnie zwiedzili nową wystawę czasową „Sobiescy – zachowane w dźwiękach”. 

                              

 

 

 

 

                              

 

Liczba wyświetleń: 188

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.