Aktualności

LGD „Bądźmy Razem” obchodzi 10-lecie powstania

2018.10.23 08:20 , aktualizacja: 2018.10.23 12:09

Autor: Grzegorz Skolimowski (OR), Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Prezes LGD Małgorzata Szeja trzyma dyplom i medal. Obok stoją wicemarszałek Orzełowska i członek zarządu Elżbieta Lanc Prezes LGD Małgorzata Szeja...
  • Pracownicy LGD pozują do wspólnego zdjęcia z Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”. Członkowie Stowarzyszenia...
  • Członkowie zespołu folklorystycznego w ludowych strojach tańczą przed publicznością Po konferencji wystąpił...

Z tej okazji Lokalna Grupa Działania „Bądźmy razem” zorganizowała w Łochowie konferencję podsumowującą dziesięć lat działalności. Stowarzyszenie zostało wyróżnione Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”, który wręczyły wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska i członek zarządu Elżbieta Lanc.  

 

Jak to się zaczęło?

Na początku czerwca 2008 r. przedstawiciele trzech gmin: Korytnicy, Stoczka i Łochowa podczas spotkania roboczego zdecydowali o powołaniu Stowarzyszenia - Lokalnej Grupy Działania „Bądźmy Razem”. W zebraniu założycielskim wzięło udział 56 osób! Uczestnicy podjęli uchwałę w sprawie powołania stowarzyszenia wraz z jego władzami. Nazwę stowarzyszenia wybierano spośród trzech propozycji: „I mogę więcej”, „Bądźmy dobrymi sąsiadami” i „Bądźmy Razem”. Siedzibą stowarzyszenia jest Węgrów. Obszar LGD tworzy dziesięć sąsiadujących ze sobą gmin województwa mazowieckiego, powiatu węgrowskiego: Łochów, Stoczek, Korytnica, Liw, Miedzna, Wierzbno, Grębków, Sadowne, miasto Węgrów oraz jedna z powiatu sokołowskiego: gmina Bielany. Obszar LGD to przeszło 133 tys. ha i 270 miejscowości, w których mieszka ponad 71 tys. osób.

 

Sukcesy 10 lat działalności

Dotychczas pozyskano przeszło 3,4 mln zł. Środki finansowe otrzymane z Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich pozwoliły na zrealizowanie 74 projektów, wykonanych przez organizacje pozarządowe, przedsiębiorców, rolników, jednostki samorządu terytorialnego, instytucje kultury i osoby prywatne. Stowarzyszenie wydaje cyklicznie gazetę „Węgrowskie Bądźmy Razem”, która jest doskonałym źródłem informacji oraz miejscem promocji i konsultacji społecznych. Mieszkańcy otrzymują nieodpłatnie ważne wiadomości od samorządów miast i gmin oraz instytucji im podległych. Obecnie to podstawowe narzędzie informacyjne obszaru LGD „Bądźmy Razem”. Stowarzyszenie ma też własną stronę internetową oraz strony facebookowe WBR24.pl (gazety) i stowarzyszenia, które cieszą się ogromną popularnością.

Podczas konferencji prezes LGD Małgorzata Szeja omówiła Lokalną Strategię Rozwoju 2014–2020, którą wdraża Stowarzyszenie.

– Tak wiele można osiągnąć tylko dzięki współpracy lokalnych stowarzyszeń, instytucji, czyli podmiotów, dla których dobro lokalnej społeczności i rozwój obszaru jest priorytetem. To właśnie Państwa chęć i gotowość współpracy sprawiła, że dziś możemy świętować ten jubileusz i cieszyć się z tego, co udało się osiągnąć. Gratuluję Państwu zrealizowanych projektów i życzę sił do dalszej pracy – mówiła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

Podczas konferencji zaproszeni prelegenci przedstawili ciekawe referaty. „Klucze do sukcesu rozwoju obszarów wiejskich. Z doświadczeń wiosek tematycznych” to temat wykładu, który wygłosił Krzysztof Margol, działacz społeczny, pedagog i samorządowiec, współzałożyciel i prezes zarządu Nidzickiej Fundacji Rozwoju „Nida”. Tomasz Tuszyński, przedsiębiorca branży IT, nauczyciel informatyki omówił czym są „Inteligentne Wioski”, i przybliżył ich rolę i globalne znaczenie.

– Gratuluję jubileuszu i realizacji tak wielu cennych inicjatyw. Swoją działalnością wychodzą Państwo naprzeciw potrzebom lokalnej społeczności. Dzięki waszemu zaangażowaniu, te dziesięć gmin, na których obszarze działacie, może się dynamicznie rozwijać – dodała członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

Liczba wyświetleń: 649

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.