Aktualności
„Węgrowianie” już 20 lat na scenie
2018.10.23 08:15 , aktualizacja: 2018.10.23 14:17
Autor: Grzegorz Skolimowski (OR), Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
Zespół Ludowy „Węgrowianie” świętował jubileusz 20-lecia działalności artystycznej. Grupa kultywuje i promuje ludowe tradycje regionu, zbierając laury i uznanie publiczności. W jubileuszowym koncercie uczestniczyła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska i członek zarządu Elżbieta Lanc.
– Mieszkańcy niewielu europejskich regionów mają tak głęboko zakorzeniony szacunek dla dorobku minionych pokoleń. Zachowanie dla potomnych bogatej obrzędowości Mazowsza zasługuje na największe uznanie. To dzięki takim ludziom zachowujemy swoją tożsamość, pamięć o zwyczajach przodków i szacunek dla naszej historii. Korzystając z okazji, pragnę złożyć Państwu najlepsze życzenia z okazji tak pięknego jubileuszu. By kolejne lata działalności zespołu były źródłem satysfakcji z promowania rodzimej kultury – gratulowała członek zarządu Elżbieta Lanc.
A wszystko zaczęło się…
W grudniu 1997 r. pięć pań postanowiło wspólnie zadbać o kultywowanie tradycji regionu, zakładając zespół. Przyjęły nazwę „Węgrowianki” i rozpoczęły działalność przy Węgrowskim Ośrodku Kultury. Dziś zespół liczy 25 osób, a jego kierownikiem i opiekunem jest Sebastian Kaniuk, artysta-muzyk. Zespół w swym repertuarze ma ludowe pieśni podlaskie, kabarety, inscenizacje obchodów kolędniczych i zapustnych oraz widowiska obrzędowe m.in. „Wesele podlaskie od Węgrowa”, „Oborywanie przepiórki”, „Wigilię podlaską”, „Śniadanie wielkanocne”. Scenariusze widowisk oparte są na autentycznych obyczajach wsi zachodniopodlaskiej z końca XIX w. i pierwszej połowy XX w.
Liczne osiągnięcia
„Węgrowianie” mają na swym koncie znaczące sukcesy. Wielokrotnie uczestniczyli w Ogólnopolskim Festiwalu Obrzędów Weselnych „Biesiada Weselna” w Węgrowie, na którym zdobyli wiele nagród i wyróżnień. Zespół reprezentował miasto, powiat węgrowski, województwo mazowieckie nie tylko na licznych przeglądach i Festiwalach w kraju, ale także poza jego granicami. Kilkakrotnie uczestniczył w Festiwalach Kultury Polskiej w Podbrodziu koło Wilna, gdzie pojechał na zaproszenie Związku Polaków na Litwie. Wziął też udział w Targach Folkloru w Turowie w Czechach. Wyjeżdżał też na Białoruś (koncerty dla Polaków – 2003 r.), a w 2004 r. aktywnie uczestniczył w obchodach Roku Polskiego na Ukrainie. We wrześniu 1999 r. „Węgrowianie” reprezentowali województwo mazowieckie na otwarciu Międzynarodowych Targów Turystycznych w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. W ramach obchodów roku Reymontowskiego „Węgrowianie” występowali w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, w Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach oraz w Węgrowskim Ośrodku Kultury w czasie Ogólnopolskiego Zlotu Szkół Noszących Imię Władysława Stanisława Reymonta. Dużym sukcesem zespołu było także zdobycie Grand Prix Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Wokalno-Instrumentalnych „Jak to drzewiej bywało” w Warszawie (listopad 1999).
Przede wszystkim pasja
Członkowie zespołu to ludzie kochający tradycję i kulturę ludową wschodniego Mazowsza i Podlasia. Byli wielokrotnie nagradzani na konkursach w Polsce i poza jej granicami. Zdobyli m.in. I miejsce w XII Mazowieckim Przeglądzie Twórczości Seniorów „Węgrowskie Barwy Jesieni 2017”. Zespół z wielką starannością i dbałością o szczegóły prezentuje obrzędy charakterystyczne dla regionu. Jest również tegorocznym laureat Nagrody Marszałka.
Koncert na 20-lecie działalności
Na sali Węgrowskiego Ośrodka Kultury zabrakło miejsc. Na widowni było ponad 300 osób. Koncert rozpoczęła Pieśń powitalna w wykonaniu Zespołu Ludowego Węgrowianie. Wieczór wypełniały wspomnienia i występy zespołów. Podczas gali oprócz „Węgrowian” wystąpili: Zespół Pieśni i Tańca ZAWIERUCHA z Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Węgrowie, Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Dobrogosta Krasińskiego, Zespół Art Senior. W jubileuszowy wieczór zespół otrzymał Medal Pamiątkowy „Pro Masovia”. Na koniec na scenie pojawił się tort.
– Dbałość o tradycję i przekazywanie jej kolejnym pokoleniom jest niezwykle ważne. To właśnie kulturowa różnorodność oraz wrażliwość na lokalne zasoby świadczą o naszej wyjątkowości. Twórczość zespołów ludowych sprawia, że czujemy dumę z naszego dziedzictwa. Mam nadzieję, że Państwa praca zainspiruje kolejne pokolenia do poznawania bogactwa naszego regionu – mówiła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.
Liczba wyświetleń: 321
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.