Aktualności

W trosce o zdrowie Mazowszan

2018.10.26 11:00 , aktualizacja: 2020.01.30 13:15

Autor: Eliza Śniegocka-Walkiewicz (ZD), Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

Przy stole siedzą panie koordynatorki oraz członek zarządu Elżbieta Lanc Nowe pomysły na edukację i...
Koordynatorki z członek zarządu Elżbietą Lanc stoją i pozują do wspólnego zdjęcia Koordynatorki „Programu...

Jakie są plany związane z promocją zdrowia na Mazowszu? Czy są nowe pomysły na edukację zdrowotną Mazowszan? Tematy te poruszono na spotkaniu członek zarządu Elżbiety Lanc z koordynatorkami projektu „Program Szkoła Promocji Zdrowia”.

 

– Bardzo dziękuję Paniom za dotychczasowe zaangażowanie w realizację „Programu Szkoły Promocji Zdrowia”. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna jest edukacja zdrowotna  i jak istotne jest uświadomienie młodym ludziom, że profilaktyka może uratować ich zdrowie, niekiedy i życie. Dzięki profesjonalnemu działaniu i kreatywności takich osób jak Panie, uczniowie chętnie biorą udział w akcjach prowadzonych w ramach programu. Doświadczenia, które zdobywają dzięki temu, pozytywnie wpływają na nich, kształtują odpowiedzialność nie tylko za własne zdrowie, ale też zdrowie innych ludzi – podkreśliła członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

Sukces „Pikników z Sercem”

Podczas spotkania podsumowano także tegoroczne pikniki, organizowane z okazji obchodów Światowego Dnia Serca. Ich swobodna, rekreacyjna forma dała szansę uczestnikom na kontakt ze specjalistami w znacznie przyjemniejszych niż standardowe okolicznościach – z  dala od lekarskich gabinetów i szpitalnych korytarzy. Uczniowie mazowieckich liceów, uczestniczący w tym programie, szkolili m.in. jak udzielać pierwszej pomocy, myć i dezynfekować ręce, a także prowadzili gry i zabawy dla dzieci.

Podczas wrześniowych pikników wykonano 11 032 bezpłatnych porad i badań. Były to m.in. m.in.: pomiar ciśnienia tętniczego, wyliczenie wskaźnika BMI, pomiar poziomu cukru we krwi i cholesterolu, spirometria oraz EKG. Konsultacji udzielali specjaliści diabetologii, kardiologii, dietetyki, fizjoterapii.

 – W ramach przeprowadzonych działań u prawie 30 proc. badanych stwierdzono nadwagę lub otyłość, a u 36 proc. podniesiony poziom cholesterolu, które zwiększają prawdopodobieństwo zachorowalności na choroby układu krążenia. Wyniki te jasno wskazują, że konieczne jest prowadzenie działań edukacyjnych i profilaktycznych – zaznaczyła członek zarządu Elżbieta Lanc.

W spotkaniu uczestniczyły: Beata Samorajska (koordynatorka Szkoły z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce), Grażyna Samoraj-Witkowska (koordynatorka z Mazowieckiego Centrum Rehabilitacji „STOCER” Sp. z o. o.), Anna Jankowska (koordynatorka z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku), Violetta Matla (koordynatorka ze Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie), Małgorzata Szczęśniak (koordynatorka Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach Sp. z. o.o.) oraz Aneta Kosiec (koordynatorka z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego Sp. z o. o. w Radomiu).

 

Więcej na temat „Programu Szkoła Promocji Zdrowia”

 

 

Liczba wyświetleń: 791

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.