Aktualności

Wyczarowane z drewna

2018.10.29 12:30 , aktualizacja: 2018.11.05 10:55

Autor: opr.WKZ, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • drewniane loho oraz herb Mazowsza trzymają marszałek Adam Struzik oraz dyrektor Mirosław Dziedzicki Drewniane logo oraz herb...
  • przy stole toczą się rozmowy o przyszłości dzkoły drzewnej Podczas spotkania w...
  • czterech uczniów szkoły drzewnej w Garbatce-letnisku trzyma gadżety promocyjne Mazowsza Młodzi i utalentowani...
  • w rzędzie stoją przedstawiciele samorządu Mazowsza i szkoły w Garbatce-Letnisku Podsumowanie wydarzenia -...

Logotyp Mazowsza to jedna z wielu wyjątkowych rzeźbiarskich prac przygotowanych przez uczniów szkoły drzewnej w Garbatce-Letnisku. Niezwykły drewniany prezent przekazali marszałkowi Adamowi Struzikowi dyrektor, nauczyciele oraz wychowankowie placówki – niebanalnie bo przy dźwiękach rogów myśliwskich.

 

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego w Garbatce-Letnisku  (pow. kozienicki) już od ponad 65 lat kształci w zawodach związanych ze stolarstwem, obróbką i technologią drzewa. Placówka, powszechnie znana jako szkoła drzewna, działa od początku 2018 r. pod auspicjami Samorządu Województwa Mazowieckiego. Prace, które tworzą młodzi adepci sztuki stolarskiej pod okiem swoich nauczycieli-opiekunów, są wyjątkowe. Wyróżnia je pomysłowość i niezwykła precyzja wykonania.

 

– W dynamicznie rozwijającym się województwie mazowieckim firmy i przedsiębiorstwa potrzebują coraz liczniejszych dobrze wykształconych pracowników. Dlatego wspieramy rozwój szkolnictwa zawodowego. Szkoła w Garbatce-Letnisku jest unikalna w skali kraju. Kształci w kierunkach, może dziś mało popularnych, ale istotnych dla gospodarki naszego regionu – podkreśla marszałek Adam Struzik.

 

Tradycja i nowoczesność

Placówka jest kameralna i przyjazna dla uczniów, a także otwarta na wszelkie innowacyjne działania edukacyjno-wychowawcze. Powszechnie uważa się ją za najlepszą szkołę stolarską w Polsce. To prawdziwa kuźnia rzemiosła stolarskiego. Dzięki współpracy placówki z firmami branżowymi uczniowie mają dostęp do najnowocześniejszych technologii stosowanych w przemyśle drzewnym – mogą korzystać z profesjonalnego sprzętu do ręcznej i zmechanizowanej obróbki drewna, jak również z lakierni z suchą ścianką lakierniczą i frezarką CNC. Uczniowie uczą się programowania maszyn i urządzeń CNC. Mogą uczestniczyć w szkoleniach z obsługi elektronarzędzi marki FESTOOL pod kierunkiem najlepszych specjalistów w Polsce. Szkoła bierze też udział w projekcie  „Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego” realizowanym przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.

 

– W naszej szkole na pierwszym miejscu zawsze stawiany jest młody człowiek, który chce zdobyć wysokie umiejętności zawodowe. Wychowujemy i uczymy szacunku dla rzemiosła, ale nie działamy szablonowo – zaznacza dyrektor placówki Mirosław Dziedzicki.

 

Artyści z Garbatki

Od prawie 10 lat Zasadniczą Szkołę Zawodową i Technikum Drzewne rozsławiają sukcesy uczniów zdobyte na Międzynarodowych Targach Poznańskich – na najbardziej prestiżowych branżowym ogólnopolskim konkursie dla uczniów i studentów szkół drzewnych „Wyczarowane z drewna”, zdobywając pięciokrotnie pierwsze miejsce i osiem wyróżnień. Jurorzy doceniają ich zdolność do niezwykle precyzyjnego oddania szczegółu.

Pokaz kunsztu artystycznego, uczniowie Technikum Drzewnego zaprezentowali także podczas ostatniego, 9. Forum Rozwoju Mazowsza, gdzie na stanowisku Departamentu Edukacji Publicznej i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie wykonywali za pomocą dłuta m.in. aplikacje snycerskie przedstawiające logotypy np. Mazowsza, Forum Rozwoju Mazowsza oraz inne elementy ornamentów zdobniczych stosowanych w pracach stolarskich.

 

 

Artykuły powiązane

Wyrzeźbione z sercem

12-01-2018
Uczniowie tzw. szkoły drzewnej z Garbatki-Letnisko znani są z tworzenia prawdziwych dzieł z drewna.
więcej

Liczba wyświetleń: 974

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.