Aktualności

Centrum Nauki Kopernik z unijnym dofinansowaniem

2018.10.31 15:25 , aktualizacja: 2018.11.07 08:54

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Symboliczny czek trzymają marszałek Adam Struzik, prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz dyrektor naczelny centrum Robert Firmhofer Symboliczny czek na...
  • Makieta z projektem nowego budynku Energooszczędny budynek...
  • Zdjęcie pokazuje telebim z wyświetlaną prezentacją nowej siedziby Powstanie 4-kondygnacyjny...
  • Przed budynkiem Centrum Nauki Kopernik stoi wiele ludzi, obserwujących wydarzenie Wydarzenie cieszyło się...

Centrum Nauki Kopernik otrzyma wsparcie unijne na utworzenie Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego (PPK) oraz na zakup wyposażenia badawczo-rozwojowego. Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego projekt otrzyma ponad 16,7 mln zł dofinansowania w ramach RPO WM 2014–2020.

 

 

Nowoczesne technologie, nowe laboratoria

Już niebawem ruszy rozbudowa Centrum Nauki Kopernik. Powstanie 4-kondygnacyjny (3 kondygnacje nadziemne i jedna podziemna) energooszczędny budynek, wykorzystujący nowoczesne technologie umożliwiające obniżenie zapotrzebowania energetycznego i bieżących kosztów utrzymania. Obiekt będzie siedzibą Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego, pierwszego w kraju interdyscyplinarnego i międzysektorowego ośrodka badawczo-rozwojowego. Powstaną w nim cztery laboratoria: Laboratorium Rozwoju Kompetencji, Warsztat Rozwiązań Edukacyjnych, Laboratorium Danych i Analiz oraz Living Lab, w których będą tworzone produkty edukacyjne i prowadzone badania nad procesami uczenia się.

 

Miejsce badań i współpracy partnerów z różnych dziedzin

W ramach projektu placówka zakupi sprzęt badawczy i wyposażenie laboratoriów. W Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego będą znajdowały się nowoczesne przestrzenie warsztatowo-laboratoryjne i coworkingowe, gdzie prowadzone będą badania i prace B+R z zakresu tzw. learning studies, psychologii, socjologii i edukacji oraz nauk przyrodniczych i nowych technologii. PPK będzie międzysektorowym miejscem badań i współpracy partnerów naukowych, społecznych i biznesowych – naukowcy, badacze i eksperci z m.in. takich dziedzin jak psychologia, pedagogika, kulturoznawstwo, lingwistyka, socjologia, tzw. learning science, fizyka, biologia i chemia będą badać relacje między prototypowanymi formatami, technikami i metodami nauczania, a procesami uczenia się i poznawania, a efekty tych prac będą komercyjnie wdrażane.

– Cieszę się, że placówka, która skutecznie promuje naukę, otrzymała dofinasowanie na stworzenie nowych laboratoriów z nowoczesnym sprzętem. Zdajemy sobie sprawę, że innowacyjność, rozwój nauki i nowoczesnych technologii są obecnie niezbędne dla postępu cywilizacyjnego i poprawy jakości życia. Dlatego ważne jest zapewnienie jak najlepszych warunków współpracy, która zapewni rozwój różnych dyscyplin badawczych – mówił marszałek Adam Struzik.

 

Liczba wyświetleń: 601

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.