Aktualności

Fundusze unijne na sprzęt medyczny dla Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach

2018.11.06 13:35 , aktualizacja: 2018.11.06 14:48

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Na zdjęciu widać sygnatariuszy podpisanych umów. Od lewej strony stoi: członek zarządu województwa Elżbieta Lanc, prezes zarządu Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego Marcin Kulicki trzyma czek. Obok stoją wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska i Dariusz Młynarczyk – członek zarządu w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach trzymający drugi czek. Siedlecki szpital...
Na zdjęciu widać osoby podpisujące umowy, siedzą przy stole. Dariusz Młynarczyk – członek zarządu w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach przekazuje podpisaną umowę wicemarszałek Janinie Ewie Orzełowskiej. Obok siedzi członek zarządu Elżbieta Lanc i Marcin Antoni Kulicki – prezes zarządu w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim Mazowiecki Szpital...

Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach otrzyma ponad 13,3 mln zł z funduszy europejskich na realizację projektów związanych z zakupem nowoczesnej aparatury medycznej, a także stworzeniem pacjentom miejsca do rehabilitacji, rekreacji i edukacji.

 

Umowy w tej sprawie podpisali wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Elżbieta Lanc, prezes zarządu szpitala Marcin Kulicki oraz członek zarządu szpitala Dariusz Młynarczyk.

 

– Szpital stawia nie tylko na nowoczesny sprzęt i nowe technologie, dostrzega również potrzebę zapewnienia pacjentom jak najlepszych warunków podczas pobytu w placówce. Realizowany projekt pozwoli aktywniej spędzać czas pacjentom, a nowoczesne terapie będą pomocne w szybszym powrocie do zdrowia – podkreśliła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

 

Dzięki realizacji projektu poprawi się jakość udzielania świadczeń zdrowotnych. Nowoczesna aparatura zwiększy wykrywalność nowotworów na wczesnym etapie choroby co znacząco przyspieszy podjęcie leczenia – zaznaczyła członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

Ukierunkowani na rozwój

Ponad 7,3 mln zł z RPO WM 2014–2020 szpital przeznaczy na nowe wyposażenie dla dwóch oddziałówchirurgii ogólnej i naczyniowej oraz dla urologii i onkologii urologicznej. Zakupiony sprzęt to m.in. aparat EKG, aparat RTG z ramieniem C do zabiegów naczyniowych, aparat USG do badań naczyniowych, centrala intensywnego nadzoru, defibrylator, kardiomonitor, kolumna anestezjologiczna i chirurgiczna, łóżka szpitalne z wyposażeniem, pompy infuzyjne strzykawkowe i respirator.

 

Wykonane będą również prace budowlane, dostosowujące pomieszczenia do właściwego wykorzystania zakupionego sprzętu. Będą to roboty rozbiórkowo-wyburzeniowe oraz ogólnobudowlane, np. wykonanie ścianek działowych, wymiana stolarki drzwiowej, izolacje przeciwwilgociowe, przygotowanie podłóg i sufitów podwieszanych, nowe instalacje sanitarne i wentylacyjne, elektryczne i teletechniczne.

 

Nowoczesne terapie

Kolejny projekt siedleckiego szpitala dotyczy przebudowy budynku gospodarczego i dostosowania go do prowadzenia hortiterapii (metoda terapii wykorzystująca ogrody w pracy z pacjentami). Powstanie ogród sensoryczno-terapeutyczny, a istniejący budynek administracyjno-techniczny przejdzie termomodernizację. Nawierzchnia dróg wokół szpitala zostanie zmieniona, powstaną nowe chodniki, alejki spacerowe i parkingi. Pacjenci i goście będą mogli odpoczywać, korzystając z terenów zielonych i małej architektury czy placów zabaw. Pojawi się również siłowania zewnętrzna do ćwiczeń. Dla zwiększenia bezpieczeństwa, zainstalowany będzie monitoring i dodatkowe oświetlenie.

Hortiterapia, prowadzona przez cały rok, zarówno w ogrodzie, jak i w budynku, pomoże pacjentom poprawić koordynację ruchową, zmniejszyć poziom stresu i napięcia nerwowego. Projekt będzie spełniał także funkcje edukacyjne. Dzięki bogatej i różnorodnej roślinności, miejsce będzie otwarte również dla uczniów – będą tam mogły być prowadzone lekcje przyrody i biologii. Na zrewitalizowanym terenie organizowane będą kulturalne wydarzenia plenerowe, np. koncerty i spektakle, wystawy artystów.

Liczba wyświetleń: 313

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.